Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Spy Book: the encyclopedia of espionage, 1997 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- , 2001 (Пълни авторски права)
- Форма
- Документалистика
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
- Оценка
- 5,6 (× 10 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
Издание:
Норман Полмар, Томас Б. Алън. Енциклопедия на шпионажа
Американска, първо издание
Редактор: Райчо Радулов
Коректор: Юлия Шопова
Технически редактор: Стефка Иванова
Художник: Виктор Паунов, 2001 г.
ИК „Труд“, 2001 г.
ISBN: 954–528–213–4
История
- — Добавяне
Цирк
Митично местонахождение на щабквартирата на британската Секретна разузнавателна служба (МИ–6), която в действителност се намира на БРОДУЕЙ. Цирк, ако се съди по всичко, се отнася за Кеймбриджкия площад (английската дума circus се превежда и като „цирк“, и като „площад“, от който като лъчи започват улици), който се намира на пресечката на Шафтсбъри авеню, Чаринг крос роуд и няколко други улици.
Терминът Цирк става популярен благодарение на творбите на майстора на шпионския роман ДЖОН ЛЬО КАРЕ. И макар че централният щаб на МИ–6 никога не е бил на Кеймбриджкия площад, пълен с театри и книжарници, възможно е някъде наблизо да е имало негови помощни служби.
В „Благородният ученик“ („The Honourable Schoolboy“, 1977) Льо Каре пише за „адрес, на който е разположен тайният щаб на организацията, с прозорци към знаменита пресечка на лондонски улици“. Когато неговият супершпионин Джордж Смайли става началник на Цирк, Льо Каре описва неговия кабинет като „неугледна тронна зала на петия етаж, мавзолей на кралете Едуардовци, който е на Кеймбриджкия площад…“.
Американското издание на историята на британската Служба за сигурност (МИ–5) от 1945 до 1942 г. от НАЙДЖЪЛ УЕСТ е наречено „Цирк“ („Circus“, 1982); във Великобритания книгата излиза със заглавие „Въпрос на доверие“ („A Matter of Trust“).