Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Spy Book: the encyclopedia of espionage, 1997 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- , 2001 (Пълни авторски права)
- Форма
- Документалистика
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
- Оценка
- 5,6 (× 10 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
Издание:
Норман Полмар, Томас Б. Алън. Енциклопедия на шпионажа
Американска, първо издание
Редактор: Райчо Радулов
Коректор: Юлия Шопова
Технически редактор: Стефка Иванова
Художник: Виктор Паунов, 2001 г.
ИК „Труд“, 2001 г.
ISBN: 954–528–213–4
История
- — Добавяне
Кенън
Американски шпионски СПЪТНИК с монтирана на борда му камера от системата KH–11 (вж. КИЙХОУЛ). Системата осигурява наблюдение с фотографски изображения на дълги участъци от земната повърхност, предавани в дигитален вид на друг спътник, който продължава работата и изпраща сигнали на земната приемателна станция във Форт Белвоар, Вирджиния, южно от Вашингтон, окръг Колумбия. (По-късно други земни станции успяват да приемат директно данните от KH–11.)
Устройството Кенън/KH–11 е с цилиндрична форма, дълго е 19,2 м, 3 м в диаметър и тежи 15 т.
Първото изстрелване на системата KH–11 е на 19 декември 1976 г., а първите снимки са препредадени на 20 януари 1977 г. Практически неограничена от филмовата лента за разлика от предишните фотографски спътници, системата Кенън има орбитален живот над 2 години (770 дни). Някои KH–11 могат да изкарат 4 и половина години в орбита.
Системата KH–11 отначало е съпътствана с изстрелването на други фоторазузнавателни спътници, оборудвани с KH–8 и KH–9, но по-късно поема и техните функции. През следващите няколко години в орбита като правило се намират по 2 апарата, които предават на наземните станции снимки за територията на Съветския съюз, Китай и други райони от интерес за американските политически и военни кръгове. KH–11 е задействана, за да определи местонахождението на американските заложници вътре в посолството на САЩ в Техеран, превзето от ирански бойци през 1980 г. Информацията е използвана при разработката за освобождаването на заложниците. (Операцията завършва с неуспех.)
Фотографиите, направени от KH–11, вероятно са първите космически снимки, станали достояние на обществеността. Снимка на съветския бомбардировач Ту–160 Блекджак е поместена в списание Седмичник за авиация и космически технологии от 14 декември 1981 г. Според текста под снимката бомбардировачът е сниман на фона на изследователския център Раменское, близо до Москва, преди около 2 седмици. Снимката, разбира се, е секретна. KH–11 остават в орбита до 90-те години.
По-късно в същата програма названието на KH–11 е променено от Кенън на Кристъл. Спътниците KH–11 се подобряват непрекъснато, като теглото е увеличено на 16 т. KH–11 се намира в орбита над Земята приблизително от 275 до 460 км.
Вж. БИГ БЪРД.