Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Spy Book: the encyclopedia of espionage, 1997 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- , 2001 (Пълни авторски права)
- Форма
- Документалистика
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
- Оценка
- 5,6 (× 10 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
Издание:
Норман Полмар, Томас Б. Алън. Енциклопедия на шпионажа
Американска, първо издание
Редактор: Райчо Радулов
Коректор: Юлия Шопова
Технически редактор: Стефка Иванова
Художник: Виктор Паунов, 2001 г.
ИК „Труд“, 2001 г.
ISBN: 954–528–213–4
История
- — Добавяне
Хъмфри, Роналд
Служител на американската информационна агенция ЮСИА, предавал секретни материали на южновиетнамец, работил за виетнамските комунисти.
Хъмфри е кадрови работник от дипломатическите служби на Държавния департамент, част от които е и ЮСИА. Неприятностите му започват през 1977 г., когато ФБР, наблюдавайки млад виетнамец, изненадващо попада на негови следи.
ФБР наблюдава Дейвид Труонг, който е син на Труонг Дин Дзъ — кандидат-президент от Партията на мира (негов съперник е Нгуен Ван Тхю) в Южен Виетнам през 1967 г. През 1967 г. Дзъ е хвърлен в затвора.
Дейвид Труонг пристига в САЩ, учи в Станфордския университет, а през 1975 г. основава във Вашингтон Център за американско-виетнамска интеграция. Той става антивоенен активист, източник на информация за много конгресмени, а също и приятел на много влиятелни служители, включително на УИЛЯМ КОЛБИ — ДИРЕКТОР НА ЦЕНТРАЛНОТО РАЗУЗНАВАНЕ от септември 1973 до януари 1976 г.
Поставено от ФБР подслушвателно устройство на телефона на Труонг разкрива връзката Труонг — Хъмфри. Дейвид Труонг предава разузнавателна информация на представители на виетнамското комунистическо правителство в Париж. Но куриерът му — Дън Крал (млада американка от виетнамски произход, съпруга на офицер от американския военноморски флот), в действителност е ДВОЕН АГЕНТ и работи за ЦРУ. Сред откраднатите документи, минали през ръцете на Труонг, са и аналитични доклади на американските специални служби по политически, военни и разузнавателни въпроси, свързани с Виетнам, Лаос, Тайланд, Сингапур, Китай и Етиопия.
От ФБР са убедени, че Хъмфри е източникът на тези документи, и изискват разрешение от главния прокурор Грифин Бел за тайно инсталиране на телевизионен монитор в комуникационната зала на ЮСИА, където Хъмфри е наблюдател. На 31 януари 1978 г. Хъмфри и Труонг са арестувани.
Хъмфри признава пред ФБР, че е предавал на Труонг документи с надеждата, че виетнамските власти ще освободят виетнамската му съпруга, с която е живял по времето, когато е служил във Виетнам. Труонг казва, че с работата си се е опитвал да подобри отношенията между Съединените щати и Социалистическа република Виетнам.
Въпреки че доказателствата за шпионаж срещу двамата са събирани с наблюдение, извършвано без официално одобрение, Министерството на правосъдието решава да даде зелена улица на процеса. И двамата получават по 15 години затвор.
При обжалването адвокатите и на двамата отправят нападки към неофициално извършените подслушвания и обиски, с помощта на които са формирани доказателствата. Обжалванията остават без последствия и през 1982 г. и двамата осъдени влизат в затвора. Въпреки това са отправени критики по повод на неубедителното законно основание за провеждане на електронно наблюдение и е подчертана необходимостта от нова съдебна процедура. След този случай е създаден ЗАКОНЪТ ЗА НАБЛЮДЕНИЕ НА ВЪНШНОТО РАЗУЗНАВАНЕ, а след него се появява и СЪДЪТ ЗА НАДЗОР НА ВЪНШНОТО РАЗУЗНАВАНЕ.