Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Spy Book: the encyclopedia of espionage, 1997 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- , 2001 (Пълни авторски права)
- Форма
- Документалистика
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
- Оценка
- 5,6 (× 10 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
Издание:
Норман Полмар, Томас Б. Алън. Енциклопедия на шпионажа
Американска, първо издание
Редактор: Райчо Радулов
Коректор: Юлия Шопова
Технически редактор: Стефка Иванова
Художник: Виктор Паунов, 2001 г.
ИК „Труд“, 2001 г.
ISBN: 954–528–213–4
История
- — Добавяне
Сигаба
Електрическа шифрова машина, наричана още ЕШМ. Това е американска машина за ШИФРИ, използвана за шифроване на секретни съобщения през Втората световна война. Сигаба може би е единствената машина, чиито шифри не са разгадани от противника.
Разработката на Сигаба започва през 1935 г. като обединен проект на армията и военноморския флот. През 1938 г. навлиза в употреба. Армейското й означение е M134-C, а военноморското — CSP–888.
Подобно на шифровата машина ЕНИГМА Сигаба използва РОТОРИ — 10 взаимозаменяеми колела. До 4 ротора могат да се завъртват при избора на отделна буква в сравнение с 1 ротор при Енигма. Роторите могат да извършват и обратно движение (докато роторите на Енигма се въртят само в една посока). Сигаба е наречена СИСТЕМА С ДИРЕКТНА ВРЪЗКА, което означава, че се свързва директно с радио или с телефон, така че шифрованото съобщение се предава едновременно със самото шифриране. Въпреки това употребата не протича по този начин. Създава се шифрокасета, която след това се предава по радиото.
Освен че се използва от американската армия, военновъздушните сили, военноморския флот, морската пехота и ОТДЕЛИТЕ ЗА СПЕЦИАЛНИ ВРЪЗКИ (ОСВ), Сигаба намира приложение и в британските ОСВ в района на бойните действия в Китай — Бирма — Индия.
И германците, и японците никога не са предприемали сериозни опити за разчитане шифрите на Сигаба.
Само за 1 машина е известно, че е изгубена. През февруари 1945 г. френската Съпротива открадва камион на американската армия. Крадците се интересуват от камиона, а не от това, което е в него. Те изхвърлят контейнера, подобен на каса, в който е Сигаба, и придружаващия я конвертор M138 в близкото езеро и успяват да избягат. Машината е извадена от водата.
Сигаба се използва от американските военни части до 60-те години. Независимо че е била използвана в продължение на 3 десетилетия, съвсем малко е известната информация за нея.