Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Spy Book: the encyclopedia of espionage, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Документалистика
Жанр
  • Няма
Характеристика
Оценка
5,6 (× 10 гласа)

Информация

Сканиране
Диан Жон (2010 г.)
Разпознаване, корекция и форматиране
dave (2010 г.)

Издание:

Норман Полмар, Томас Б. Алън. Енциклопедия на шпионажа

Американска, първо издание

Редактор: Райчо Радулов

Коректор: Юлия Шопова

Технически редактор: Стефка Иванова

Художник: Виктор Паунов, 2001 г.

ИК „Труд“, 2001 г.

ISBN: 954–528–213–4

История

  1. — Добавяне

Сигаба

Електрическа шифрова машина, наричана още ЕШМ. Това е американска машина за ШИФРИ, използвана за шифроване на секретни съобщения през Втората световна война. Сигаба може би е единствената машина, чиито шифри не са разгадани от противника.

Разработката на Сигаба започва през 1935 г. като обединен проект на армията и военноморския флот. През 1938 г. навлиза в употреба. Армейското й означение е M134-C, а военноморското — CSP–888.

Подобно на шифровата машина ЕНИГМА Сигаба използва РОТОРИ — 10 взаимозаменяеми колела. До 4 ротора могат да се завъртват при избора на отделна буква в сравнение с 1 ротор при Енигма. Роторите могат да извършват и обратно движение (докато роторите на Енигма се въртят само в една посока). Сигаба е наречена СИСТЕМА С ДИРЕКТНА ВРЪЗКА, което означава, че се свързва директно с радио или с телефон, така че шифрованото съобщение се предава едновременно със самото шифриране. Въпреки това употребата не протича по този начин. Създава се шифрокасета, която след това се предава по радиото.

shpionazh-80.jpgСигаба

Освен че се използва от американската армия, военновъздушните сили, военноморския флот, морската пехота и ОТДЕЛИТЕ ЗА СПЕЦИАЛНИ ВРЪЗКИ (ОСВ), Сигаба намира приложение и в британските ОСВ в района на бойните действия в Китай — Бирма — Индия.

И германците, и японците никога не са предприемали сериозни опити за разчитане шифрите на Сигаба.

Само за 1 машина е известно, че е изгубена. През февруари 1945 г. френската Съпротива открадва камион на американската армия. Крадците се интересуват от камиона, а не от това, което е в него. Те изхвърлят контейнера, подобен на каса, в който е Сигаба, и придружаващия я конвертор M138 в близкото езеро и успяват да избягат. Машината е извадена от водата.

Сигаба се използва от американските военни части до 60-те години. Независимо че е била използвана в продължение на 3 десетилетия, съвсем малко е известната информация за нея.