Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Spy Book: the encyclopedia of espionage, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Документалистика
Жанр
  • Няма
Характеристика
Оценка
5,6 (× 10 гласа)

Информация

Сканиране
Диан Жон (2010 г.)
Разпознаване, корекция и форматиране
dave (2010 г.)

Издание:

Норман Полмар, Томас Б. Алън. Енциклопедия на шпионажа

Американска, първо издание

Редактор: Райчо Радулов

Коректор: Юлия Шопова

Технически редактор: Стефка Иванова

Художник: Виктор Паунов, 2001 г.

ИК „Труд“, 2001 г.

ISBN: 954–528–213–4

История

  1. — Добавяне

Оуън, Уилям Джеймс

Вероятно единственият член от Камарата на общините, обвинен през настоящия век в издаване на секретна информация за потенциално използване от противника. На 23 януари 1970 г. лейбъристът е обвинен в престъпване на ЗАКОНА ЗА ДЪРЖАВНАТА ТАЙНА след последователни опити от страна на агенции от Източния блок да го вербуват.

През 1954 г. Оуън е избран в парламента, а през февруари 1960 г. е назначен в Комисията за оценка на отбраната. Работата му се състои в подобряване на отношенията на Великобритания с Източна Германия. През 1964 г. е назначен за директор на туристическата агенция Беролина травъл. Във връзка с работата си там няколко пъти посещава Източна Германия и Съветския съюз. Сприятелява се с чехословашкия търговски представител Роберт Хусак. По-късно чехословашкото правителство му плаща 2300 лири стерлинги, осигурява му забавления и го обсипва с подаръци.

В замяна Хусак иска информация за съпартийците на Оуън — депутати в парламента, и набелязва онези, които евентуално ще се поддадат на шантажиране. Оуън има и достъп до секретна информация, но не е ясно дали я е предавал на РАЗУЗНАВАЧИ.

През януари 1970 г. е арестуван и през април същата година подава оставка от Камарата на общините. Оуън е съден и оправдан. Съдът му налага глоба от 2000 лири стерлинги, с които да покрие разходите по делото. След като е оправдан, Оуън разкрива взаимоотношенията си с чешкото разузнаване.

Чехословашкото разузнаване му дава КОДОВОТО НАИМЕНОВАНИЕ Лий.