Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Spy Book: the encyclopedia of espionage, 1997 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- , 2001 (Пълни авторски права)
- Форма
- Документалистика
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
- Оценка
- 5,6 (× 10 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
Издание:
Норман Полмар, Томас Б. Алън. Енциклопедия на шпионажа
Американска, първо издание
Редактор: Райчо Радулов
Коректор: Юлия Шопова
Технически редактор: Стефка Иванова
Художник: Виктор Паунов, 2001 г.
ИК „Труд“, 2001 г.
ISBN: 954–528–213–4
История
- — Добавяне
УНТ
Управление за наблюдение на териториите (Direction de la Surveillance du Territoire — DST). Френска разузнавателна служба, създадена през 1944 г. Тя поема функциите на контраразузнавателното подразделение СТ (Surveillance Territoire (ST) — Териториално наблюдение), което е в състава на СЮРЕТЕ ЖЕНЕРАЛ. Пред УНТ е поставена задачата да осъществява контраразузнаването и борбата с тероризма.
УНТ е подчинена на Министерството на вътрешните работи и по традиция се оглавява от офицер от полицията, който преди това е бил полицейски комисар. Както е залегнало в правилника, УНТ „отговаря за откриването и предотвратяването на територията на Република Франция на всички действия, предизвикани или извършени под чуждо влияние, с цел да застрашат сигурността на страната…“
Смята се, че УНТ има по-големи оперативни възможности и по-добра документална база, отколкото неговият конкурент от Министерството на отбраната ГУВС (бившата СВДК). По време на Френско-алжирския конфликт от 50-те години агент от УНТ непреднамерено разкрива една от операциите на СВДК. УНТ успява да внедри свои хора сред алжирските метежници, но постиженията му бледнеят на фона на грандиозните — и понякога доста съмнителни от гледна точка на законността — операции на СВДК и ВТОРО БЮРО.
По време на Студената война първостепенната задача на УНТ е да предпазва Франция от съветски подривни действия и съветско проникване предимно сред разузнавателните служби. КГБ поддържа едни от най-големите си резидентури във Франция, като в определен момент контролира приблизително 700 оперативни работници там, повечето от които са в Париж под прикритието на дипломати.
УНТ подслушва телефоните на чуждестранните посолства, прехваща радиосъобщения и прави всичко възможно да получава информация за легалните разузнавачи, живеещи във Франция. В хода на една от най-успешните операции на УНТ от времето на Студената война ИЗМЕННИК от КГБ с КОДОВОТО НАИМЕНОВАНИЕ Феъруел предава на французите информация, вследствие на която през 1983 г. заради обвинение в шпионаж са експулсирани 47 руснаци: 40 дипломати, 5 търговски представители, а двама използват ПРИКРИТИЕТО на съветската информационна агенция ТАСС.
През 1987 г. са изгонени още трима съветски дипломати, след като УНТ разкрива шпионски кръг от петима французи, чиято сфера на интерес са космическите технологии. Руснаците се опитват да получат информация за френската ракета-носител Ариана, с която се осъществява извеждането на френските спътници в орбита.
УНТ е замесено и в много съмнителни операции. През 1973 г. например негови сътрудници поставят подслушвателни апарати в Le Canard Enchaine — скандален сатиричен седмичник, насочен срещу политиката на Дьо Гол. ПОДСЛУШВАТЕЛНИТЕ УСТРОЙСТВА са открити и участието на УНТ е доказано. През 1980 г. Le Canard Enchaine се премества на ново място и служителите отново откриват подслушвателни устройства, вероятно инсталирани от неуморимото УНТ. Когато ГУВС е обвинено в съучастие в експлозията и потопяването на РЕЙНБОУ УОРИЪР, УНТ, спомняйки си за своите полицейски функции, помага на новозеландските правоохранителни органи да съберат съответната информация за сътрудниците на ГУВС. (По ирония на съдбата едно от френските средства за масова информация, което разказва за тази операция, е Le Canard Enchaine.)
Твърди се, че около една четвърт от ресурсите на УНТ се отделят за борба с тероризма във Франция. Най-значителният успех на УНТ в антитероризма е задържането на Абу Дауд — палестинския лидер на Черния септември, още при влизането му в страната през 1976 г. Но когато служителите на УНТ се опитват да го предадат на западногерманските власти, които свързват името му с масовото убийство на израелски атлети на олимпийските игри в Мюнхен през 1972 г., те са безкрайно изненадани — научават, че Дауд е влязъл във Франция „под егидата“ на СВДК, и трябва да го освободят.