Икономическо разузнаване
Едно от 3-те основни разузнавания, което се води в допълнение към политическото и военното. По-голямата част от икономическото разузнаване се получава лесно от ОТКРИТИ ИЗТОЧНИЦИ. Но понякога разузнавателните сведения трябва да се набират тайно.
Шърман-Кент, ветеран от УПРАВЛЕНИЕТО НА СТРАТЕГИЧЕСКИТЕ СЛУЖБИ, а по-късно директор на УПРАВЛЕНИЕТО ЗА НАЦИОНАЛНА ОЦЕНКА към ЦРУ, определя мащабите на икономическото разузнаване в книгата „Стратегическо разузнаване за американската световна политика“ („Strategic Intelligence for American World Policy“, 1949) по следния начин:
… трябва да наблюдава за създаването на нови култури и за развитието на нови методи в селското стопанство, за промените в селскостопанската техника, използването на земята, торовете, проекти за култивиране и т.н. Трябва да следи за откриването на нови индустриални технологии, за появата на нови производства и откриването на нови мини…
Икономическото разузнаване е фундаментална основа за аналитиците в разузнаването. По-голямата част от сведенията, както вече бе отбелязано, могат да бъдат получени сравнително лесно. Британският историк А. Дж. П. Тейлър казва, че 90 % от информацията, с която боравят разузнавателните агенции, може да се получи от печата. Кент увеличава възможността на 95 % и обяснява това с откритостта на американското общество.
От момента на създаването му ЦРУ следи за такива неща, като световния добив на нефт, добивите от селскостопански култури, икономическата политика на различни страни и развитието на световната търговия. Специалистите много добре знаят, че в някои страни, които са цел на разузнаването, икономическата информация може да бъде „закрита“ или пък подавана като ДЕЗИНФОРМАЦИЯ. Затова аналитиците трябва внимателно да преценяват информацията, която получават.
Китай например пази изключително внимателно икономическата си статистика. Там отдавна се смята, че непозволеното разкриване на каквато и да е финансова информация е също толкова сериозно нарушение относно сигурността, колкото и разкриването на военна информация.
В реч през 1991 г. РОБЪРТ ГЕЙТС казва, че молбите за икономическа информация от ЦРУ по брой надвишават всички други. Почти половината от исканията за разузнавателни сведения в 20 агенции и отдели, свързани с политиката, казва той, „са с икономическа насоченост“. Разликата между икономическото разузнаване и ПРОМИШЛЕНИЯ ШПИОНАЖ е трудноопределима. Когато говори за икономическото разузнаване, Гейтс отбелязва, че има нужда от „специално фокусиране на вниманието“ върху страни, които „се опитват да откраднат нашите технологии или по нечестен или нелегален начин да се облагодетелстват от американския бизнес“.
Икономическото разузнаване на една страна е шпионаж за друга. През ноември 1971 г. ръководителят на френската служба за икономическо разузнаване казва на граф АЛЕКСАНДЪР ДЬО МАРОНШЕ, ръководител на френската разузнавателна агенция ГУВС, че Съединените щати ще девалвират долара следващия месец. Маронше предава информацията на френския президент Жорж Помпиду. Той на свой ред предава чутото на Френската национална банка, която спечелва милиони от продажбата на долари и покупката на франкове на световните пазари.
През септември 1993 г. президентът Клинтън заедно с изпълнителните директори на Дженерал мотърс, Форд и Крайслер обявяват, че американското правителство ще си сътрудничи с 3-те автомобилни компании като опит да се построи кола с 3 пъти по-малко разход на гориво от съществуващите модели. В това ново „партньорство между правителството и индустрията“ Белият дом заявява следното:
Супериздръжливи леки материали, разработени за напреднали оръжейни системи, ултракондензатори от проекта Звездни войни, суперефикасни мотори и горивни камери от Агенцията за напреднали изследвания и проекти, виртуални дизайни и прототипи от резервите на армейското командване, както и много други технологии ще бъдат предоставени за проекта.
Някои наблюдатели виждат възможността тук да бъде извършен икономически шпионаж, тъй като Пентагонът с помощта на РАЗУЗНАВАТЕЛНАТА ОБЩНОСТ ще потърси информация за производствените технологии на други страни. Когато тази информация бъде предадена на американските производители на коли, това ще представлява или икономическо разузнаване, или икономически шпионаж — в зависимост от гледната точка.