Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Spy Book: the encyclopedia of espionage, 1997 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- , 2001 (Пълни авторски права)
- Форма
- Документалистика
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
- Оценка
- 5,6 (× 10 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
Издание:
Норман Полмар, Томас Б. Алън. Енциклопедия на шпионажа
Американска, първо издание
Редактор: Райчо Радулов
Коректор: Юлия Шопова
Технически редактор: Стефка Иванова
Художник: Виктор Паунов, 2001 г.
ИК „Труд“, 2001 г.
ISBN: 954–528–213–4
История
- — Добавяне
Хол, Тиъдор (1926)
Американски физик, обвинен в участие в дейността на МРЕЖАТА АТОМНИ ШПИОНИ в годините на Втората световна война.
Разсекретените документи на АНС през 1996 г. разкриват връзката на Хол с КЛАУС ФУКС — британски физик, чиято шпионска дейност за Съветския съюз е разкрита през 1950 г. Подобно на Фукс Хол е в ядрената лаборатория в Лос Аламос, Ню Мексико, където Съединените щати работят над атомните бомби, които по-късно са пуснати над Хирошима и Нагасаки.
Документите на АНС са разпечатки на прехванати и дешифрирани съобщения, изпратени за и от съветски РАЗУЗНАВАЧИ, които поддържат връзка с Москва по време на Втората световна война (вж. ВЕНОНА). Експертите на АНС стигат до извода, че упоменатият в тези документи АГЕНТ с КОДОВОТО НАИМЕНОВАНИЕ Млад е Хол.
Хол завършва Харвардския университет и е известен с левите си убеждения. През 1962 г. емигрира във Великобритания. Работи като биофизик в университета в Кеймбридж, където става известен учен, специалист в микроанализа на биологичните рентгенови лъчи. Когато документите на АНС се разсекретяват през 1996 г., Хол вече е много болен. Има рак и страда от болестта на Паркинсон.
В прехванатите телеграми се споменава и за агент, наречен Стар, който се оказва съквартирантът на Хол от Харвард Савил Сакс. Именно Стар, твърдят властите, е накарал Хол да предаде на руснаците информация за бомбата. Когато през 1996 г. са направени разкритията, Сакс вече не е сред живите. Както и в други случаи, когато с помощта на Венона са идентифицирани набедени шпиони, не са предприети никакви мерки от предпазливост американските успехи в декодирането да не стигнат до руснаците.