Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Spy Book: the encyclopedia of espionage, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Документалистика
Жанр
  • Няма
Характеристика
Оценка
5,6 (× 10 гласа)

Информация

Сканиране
Диан Жон (2010 г.)
Разпознаване, корекция и форматиране
dave (2010 г.)

Издание:

Норман Полмар, Томас Б. Алън. Енциклопедия на шпионажа

Американска, първо издание

Редактор: Райчо Радулов

Коректор: Юлия Шопова

Технически редактор: Стефка Иванова

Художник: Виктор Паунов, 2001 г.

ИК „Труд“, 2001 г.

ISBN: 954–528–213–4

История

  1. — Добавяне

Кьодъл, Саймън (1881-?)

Американец, шпионирал в полза на германците през Втората световна война.

Роденият в Бавария Кьодъл заминава за Съединените щати на 22-годишна възраст. В продължение на 3 години служи в американската армия, а след това получава американско гражданство. От далечната страна той следи възхода на Адолф Хитлер и горещо го подкрепя. В началото на 30-те години отива в Германия и предлага да шпионира. АБВЕРЪТ го обучава, дава му стипендия и го връща в Съединените щати като ЗАКОНСЕРВИРАН АГЕНТ, който да чака инструкции.

През септември 1939 г., когато Германия напада Полша, пристига и заповедта за „събуждане“ — телеграма от Германия с КОДОВАТА ДУМА Проба, подписана с името Хартман.

Въпреки че е киномеханик и няма никакви познания за американската отбранителна индустрия, Кьодъл е член на Американската асоциация за артилерийско и техническо снабдяване и използва тази връзка, за да се добере до армейския арсенал в Еджуд, Мериленд. След пътуването си той пише доклад за развитието на оръжейната промишленост в Еджуд.

Членството в асоциацията му помага да се запознае със сенатора Робърт Рейнолдс от Северна Каролина, от когото научава различни сведения, включително за американските пристанища, „които могат да поемат кораби за петрол и въглища, а също и за други товари“. Абверът е поискал точно такава информация през март 1940 г., за да може да прецени какви провизии ще бъдат прехвърлени от Съединените щати след планираната германска офанзива.

Кьодъл е изобретателен и неуморим шпионин. За да се добере до необходимата информация, той се качва на ферибота на Стейтън Айлънд и проверява имената на закотвените кораби. Понякога работи като докер. Информацията на Кьодъл се прехвърля в Германия през германското посолство във Вашингтон или през КОНСПИРАТИВНИ ПОЩЕНСКИ КУТИИ в неутрални страни.

Дъщерята на Кьодъл — Мари, ходи до нюйоркския кей, за да събира разузнавателни сведения за баща си. Тя успява да вербува британския моряк Дънкън Скот-Форд, който й дава информация за конвоите. (Скот-Форд е обесен като шпионин от британците през ноември 1942 г.). Кьодъл е заловен през октомври 1944 г., след като бившият годеник на Мари, воден от подозрения, се обръща към ФБР. Кьодъл е хвърлен в затвора и депортиран веднага след войната.