Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Spy Book: the encyclopedia of espionage, 1997 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- , 2001 (Пълни авторски права)
- Форма
- Документалистика
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
- Оценка
- 5,6 (× 10 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
Издание:
Норман Полмар, Томас Б. Алън. Енциклопедия на шпионажа
Американска, първо издание
Редактор: Райчо Радулов
Коректор: Юлия Шопова
Технически редактор: Стефка Иванова
Художник: Виктор Паунов, 2001 г.
ИК „Труд“, 2001 г.
ISBN: 954–528–213–4
История
- — Добавяне
Кадикс
КОДОВО НАИМЕНОВАНИЕ на френския център за радиопрехващане и КРИПТОАНАЛИЗ близо до Ним. Центърът е създаден в края на 1940 г., след като северната част на Франция е окупирана от германците, и работи до октомври 1942 г. Центърът е наследник на БРУНО.
Полковник ГЮСТАВ БЕРТРАН — ръководител на френските криптоаналитици, успява да избяга от настъпващите германци с екипа си от френски и полски криптолози в Северна Африка (вж. БЮРО ШИФРОВ). Когато положението във Франция се стабилизира и правителството „Виши“ се установява в Южна (неокупирана) Франция, Бертран и останалите криптоаналитици се връщат с кораб в Марсилия. Те се настаняват в замъка Ле Фуз, недалеч от Ним.
Екипът на Бертран, наречен Кадикс, се състои от 10 французи, 15 поляци и 7 испанци. Поляците носят кодовото наименование ГРУПА 300. Всички имат френски документи заради периодичните германски проверки.
Кадикс е оборудван с апаратура за радиопрехващане, шифрови машини и друга техника. Криптолозите улавят и разчитат германските сигнали и след първите успешни разчитания установяват радиовръзка с Англия. В Кадикс постъпва информация и от правителствените (на „Виши“) подслушвателни станции в Марсилия, Монпелие и По. Департаментът по пощите и съобщенията също регистрира германските разговори и вероятно записите са предавани на Кадикс.
Центърът функционира до октомври 1942 г., когато германците попадат на следите му и започват да претърсват всичко, за да открият местоположението му. На Бертран и колегите му отново се налага да бягат. (В началото на ноември 1942 г., веднага след американо-британското дебаркиране във Френска Северна Африка, германските войски окупират и Франция на „Виши“.)