Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Spy Book: the encyclopedia of espionage, 1997 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- , 2001 (Пълни авторски права)
- Форма
- Документалистика
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
- Оценка
- 5,6 (× 10 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
Издание:
Норман Полмар, Томас Б. Алън. Енциклопедия на шпионажа
Американска, първо издание
Редактор: Райчо Радулов
Коректор: Юлия Шопова
Технически редактор: Стефка Иванова
Художник: Виктор Паунов, 2001 г.
ИК „Труд“, 2001 г.
ISBN: 954–528–213–4
История
- — Добавяне
Бърч, Джон (1918–1945)
Американски РАЗУЗНАВАЧ, работил в Китай. Син на мисионери, роден в Джорджия, през 1940 г. Джон Бърч заминава за Китай като мисионер и остава и след нападението над ПЪРЛ ХАРБЪР. С влизането на САЩ във войната японците възприемат всички американци като свои най-зли врагове. През април 1942 г. един китайски селянин от Шанхай завежда Бърч на мястото, където се крият подполковник Джеймс (Джими) Дулитъл и екипажът му. Дулитъл ръководи първата бомбардировка над Япония, проведена на 18 април.
Бърч организира на Дулитъл и хората му безопасно бягство. Когато се разделят на път към Чункин, Бърч моли Дулитъл да говори с генерал Клер Шено — командир на „летящите тигри“ (доброволна авиочаст, сформирана от бивши летци на граждански самолети), да го вземе за свещеник в неговата част. Шено урежда назначение за Бърч, но го използва като разузнавач. Както пише Шено по-късно, „Бърч преминаваше през японските фронтови линии, за да се свърже с китайските партизани по Яндзъ, и прекарваше месеци наред с тях, като монтираха радиопредаватели в основните пристанища по реката, за да ни предават точна информация за движението на вражеските кораби“. Наричали Бърч „очите на 14-а военновъздушна част“.
По-късно през войната Бърч работи като разузнавач за свръзка в националистическата китайска армия в провинция Шантунг в Северен Китай. През пролетта на 1945 г. УПРАВЛЕНИЕТО НА СТРАТЕГИЧЕСКИТЕ СЛУЖБИ (УСС) поема разузнаването в Китай и вербува Бърч да работи за тях. Когато Япония капитулира на 15 август 1945 г., УСС остава в Китай, за да издирва военнопленници от времето на войната, да обезоръжава японци, както и да набира полезни разузнавателни сведения за първите признаци на китайска гражданска война.
На 25 август 1945 г. близо до Киндао китайски комунисти убиват Бърч без причина. През 50-те години Робърт Уелч, известен антикомунист, провъзгласява Бърч за „първата жертва“ на Студената война и основава ултраконсервативното общество Джон Бърч.