Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Spy Book: the encyclopedia of espionage, 1997 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- , 2001 (Пълни авторски права)
- Форма
- Документалистика
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
- Оценка
- 5,6 (× 10 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
Издание:
Норман Полмар, Томас Б. Алън. Енциклопедия на шпионажа
Американска, първо издание
Редактор: Райчо Радулов
Коректор: Юлия Шопова
Технически редактор: Стефка Иванова
Художник: Виктор Паунов, 2001 г.
ИК „Труд“, 2001 г.
ISBN: 954–528–213–4
История
- — Добавяне
Черен щит
Кодово наименование на наблюдателните полети на американски самолети A–12 ОКСКАРТ над Северен Виетнам в периода 1967–1968 г. Полетите се извършват от военновъздушната база Кадена в Окинава.
Планът на операциите е разработен от ЦРУ още през 1965 г., но поради липса на достатъчни разузнавателни данни за разположените (само предположение) съветски ракети земя-въздух (ракетни установки) в Северен Виетнам полетите над територията на бойните действия са отложени до 1967 г. След продължителни дискусии на 16 май 1967 г. президентът Джонсън одобрява използването на A–12 в районите на бойните действия.(Самолетът U–2 е бил оборудван с по-несъвършени фотокамери и е бил по-уязвим).
Две седмици по-късно 3 самолета A–12 и 260 пилоти и обслужващ персонал пристигат в Окинава. На 31 май A–12 излита от Окинава за първия боен полет. Самолетът извършва разузнавателно наблюдение на 2 района — над Северен Виетнам и над т.нар. демилитаризирана зона. Полетът трае 3 часа и 39 минути при скорост 3100 км/ч. Самолетът прави снимки на 70 от общо 190-те съществуващи ракетни установки, а също и на 9 други по-значителни обекта. A–12 не улавя радарни сигнали над целите, което означава, че този първи полет остава незабелязан от северновиетнамците. Още няколко полета установяват, че до средата на юли на територията на Северен Виетнам не е имало нито една съветска ракета, макар че огневите позиции за тях са били подготвени.
Типичните бойни полети в рамките на операция Черен щит протичат по следния начин: A–12 се дозарежда във въздуха от самолет танкер на ВВС на САЩ скоро след излитането, а второто дозареждане става след изпълнението на задачата около Тайланд. След нея A–12 се завръща в Окинава. Продължителността на „фотополета“ над територията на Северен Виетнам е около 12,5 минути. След връщането в базата фотокамерите веднага се свалят, филмът се изважда и се отправя със специален самолет в близката фотолаборатория на ВВС на САЩ в Япония. Снимките, направени от A–12, попадат в ръцете на американското командване за Тихия океан 24 часа след завръщането на самолета в Окинава.
В периода между 31 май и 31 декември 1967 г. A–12 извършва 22 полета над Северен Виетнам. На 17 септември северновиетнамски радар засича A–12, а на 28 октомври от ракетната установка е изстреляна ракета SA–2 по A–12. Два дни по-късно срещу A–12 по време на втория му полет над Северен Виетнам са изстреляни най-малко 6 ракети (доказателство са следите, оставени от ракетите, видими на снимките). Самолетът е улучен от част от ракета, но повредата не е сериозна.
През 1968 г. разузнавателните полети над Северен Виетнам са поети от самолета SR–71 БЛЕКБЪРД на военновъздушните сили.