Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Spy Book: the encyclopedia of espionage, 1997 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- , 2001 (Пълни авторски права)
- Форма
- Документалистика
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
- Оценка
- 5,6 (× 10 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
Издание:
Норман Полмар, Томас Б. Алън. Енциклопедия на шпионажа
Американска, първо издание
Редактор: Райчо Радулов
Коректор: Юлия Шопова
Технически редактор: Стефка Иванова
Художник: Виктор Паунов, 2001 г.
ИК „Труд“, 2001 г.
ISBN: 954–528–213–4
История
- — Добавяне
Случаят Амеразия
Списание Амеразия, след като прави разследване на засекретени от американското правителство документи, повдига обвинение, че САЩ поддържат линията на комунистите в Китай. Списанието отразява основно американо-азиатските отношения и има за сътрудници служители от Държавния департамент. Случаят Амеразия е една от първите сензации, появили се в хода на парламентарните разисквания в края на 40-те и в началото на 50-те години и минавали под знака на лов на „шпиони в правителството“.
През 1945 г. списанието публикува доклад на УПРАВЛЕНИЕТО НА СТРАТЕГИЧЕСКИТЕ СЛУЖБИ (УСС) за Тайланд. Агентите от УСС проникват без разрешение в редакцията на списанието и откриват засекретени документи. Следва проучване от ФБР.
ФБР арестува Филип Джаф — редактор на списанието, и двама от сътрудниците — Еманюел Ларсън от Държавния департамент, и лейтенант Андрю Рот от УПРАВЛЕНИЕТО НА ВОЕННОМОРСКОТО РАЗУЗНАВАНЕ (УВР). Те са обвинени в нарушаване правилата за сигурност на страната. (Служител от УВР заявява пред конгресната комисия, че има хиляди „такива скиталци“ в американския военноморски флот по това време. Комисията разследва верността на правителствените чиновници. „Скиталците“ уж следвали комунистическата линия, но в действителност не били комунисти.)
Джаф се признава за виновен за това, че притежава засекретени документи. Ларсен пледира nolo contendere (не се противопоставя?). И на двамата е наложена глоба. Обвиненията срещу Рот са свалени.
Между документите е намерено копие от меморандум, което е било у Джон Стюърт Сървис — офицер в Държавния департамент. В меморандума се съдържа резюме на послание от президента Рузвелт до генералисимус Чан Кайшъ — китайския лидер, който води борбата срещу китайските комунисти в Гражданската война в Китай. Сървис — водещ експерт по въпросите на Китай в Държавния департамент, оценява доста критично лидерството на Чан. Критици на политиката на Рузвелт — Труман към Китай повдигат обвинението, че победата на комунистите в Гражданската война до голяма степен е резултат от тази политика. Сървис става символ на тази политика и е уволнен през 1951 г. Той завежда дело и през 1957 г. правата му са възстановени.