Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Spy Book: the encyclopedia of espionage, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Документалистика
Жанр
  • Няма
Характеристика
Оценка
5,6 (× 10 гласа)

Информация

Сканиране
Диан Жон (2010 г.)
Разпознаване, корекция и форматиране
dave (2010 г.)

Издание:

Норман Полмар, Томас Б. Алън. Енциклопедия на шпионажа

Американска, първо издание

Редактор: Райчо Радулов

Коректор: Юлия Шопова

Технически редактор: Стефка Иванова

Художник: Виктор Паунов, 2001 г.

ИК „Труд“, 2001 г.

ISBN: 954–528–213–4

История

  1. — Добавяне

Питри, Дейвид (1879–1961)

Сър Дейвид Питри е генерален директор на британската Служба за сигурност (МИ–5) през по-голямата част от Втората световна война.

Той започва кариерата си в индийската полиция, където стига до поста заместник-директор на криминалното разузнаване. Директор е на индийското разузнавателно бюро от 1924 до 1931 г. Въпреки че опитът му в разузнаването се ограничава до Индия, през 1940 г. министър-председателят Уинстън Чърчил го избира за наследник на генерал-майор сър ВЪРНЪН КЕЛ — основоположник и първи ръководител на МИ–5. Чърчил смята, макар и без основание, че във Великобритания има много саботьори и подривни елементи — т.нар. ПЕТА КОЛОНА.

Той уволнява Кел, след като МИ–5 не успява да открие представители на петата колона. Конкретен повод за уволнението е експлозията на Кралската фабрика за барут в Уолтъмското абатство през януари 1940 г. По-късно е установено, че причината за нея е бил нещастен случай, а не саботаж. При назначението Питри получава тройно повишение в армейския разузнавателен корпус — лейтенант, командир на бригада и длъжност на полковник.

Питри събира пъстра компания от интелектуалци в МИ–5, ексцентрици и най-невероятни представители от средите на военновременните оперативни работници, които се справят великолепно със задачите си. Под негово ръководство е създадена и разработена СИСТЕМАТА НА ДВОЙНАТА ИГРА. Това е система за ПРЕВЕРБУВАНЕ на германски АГЕНТИ под контрола на МИ–5, които изпращат поток от фалшива разузнавателна информация на АБВЕРА — германското ВОЕННО РАЗУЗНАВАНЕ.

Питри реорганизира МИ–5 и обръща особено внимание на техническите средства за получаване на интересна информация. Той установява и тясно взаимодействие със Секретната разузнавателна служба (МИ–6). Питри изпълнява длъжността генерален директор до април 1946 г.