Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Spy Book: the encyclopedia of espionage, 1997 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- , 2001 (Пълни авторски права)
- Форма
- Документалистика
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
- Оценка
- 5,6 (× 10 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
Издание:
Норман Полмар, Томас Б. Алън. Енциклопедия на шпионажа
Американска, първо издание
Редактор: Райчо Радулов
Коректор: Юлия Шопова
Технически редактор: Стефка Иванова
Художник: Виктор Паунов, 2001 г.
ИК „Труд“, 2001 г.
ISBN: 954–528–213–4
История
- — Добавяне
Магеридж, Малкъм (1903–1990)
Британски писател и РАЗУЗНАВАЧ. Магеридж прекарва по-голямата част от Втората световна война като разузнавач специалист във военната полиция. Веднъж прави проверка на генерал сър Едмънд Айрънсайд — ръководител на британския Генерален щаб. Айрънсайд, който симпатизира на фашизма, е освободен от поста му през 1940 г. Магеридж участва като свидетел и в процеса (само на заседанията при закрити врата) срещу ТАЙЛЪР КЕНТ — американски дипломат, обвинен в нарушаване на ЗАКОНА ЗА ДЪРЖАВНАТА ТАЙНА, и на АНА ВОЛКОФ — руска фашистка. През 1941 г. е назначен в МИ–6. Сред колегите му е и ХАРОЛД (КИМ) ФИЛБИ.
Магеридж, известен като остър и циничен сатирик, осмиващ някои страни на британския живот, по-скоро се забавлява, отколкото приема сериозно онова, което е видял в работата си в специалните служби. „Секретността — пише той — е точно толкова важна за разузнаването, колкото одеждите и тамянът за църковната служба или тъмнината за спиритичния сеанс, която на всяка цена трябва да бъде запазена независимо от това, дали има смисъл или не.“
В Мозамбик — първото назначение на Магеридж, той организира ареста на капитан, чийто кораб е трябвало да се срещне с германска подводница, за да предаде продукти. Германската подводница, както пише по-късно Магеридж, е била заловена. Служи и в Алжир, Италия и Франция, където след войната полага доста усилия да убеди французите, че някои т.нар. колаборационисти в действителност са били британски АГЕНТИ, които са използвали приятелството си с окупационните власти като ПРИКРИТИЕ за шпионската си дейност.
Магеридж взема участие и в разследването по делото на П. Г. Удхаус — британски писател, който осмива висшите слоеве на британското общество. Удхаус живее във Франция на „Виши“, а по-късно го отвеждат в Германия, където участва в радиопредавания на берлинското радио. Ето защо е обвинен в сътрудничество с врага. И макар да не е писал шпионски романи, пародийно-сатиричните му книги се приемат насериозно от германското разузнаване. Тайните агенти, изпращани във Великобритания, са били ориентирани по книгите на Удхаус, вярвайки, че всичко в тях е голата истина. Стига се до смешни парадокси: един от прехвърлените германски агенти е бил обут в гети като герой на Удхаус.
Вж. СИСТЕМА НА ДВОЙНАТА ИГРА.