Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Spy Book: the encyclopedia of espionage, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Документалистика
Жанр
  • Няма
Характеристика
Оценка
5,6 (× 10 гласа)

Информация

Сканиране
Диан Жон (2010 г.)
Разпознаване, корекция и форматиране
dave (2010 г.)

Издание:

Норман Полмар, Томас Б. Алън. Енциклопедия на шпионажа

Американска, първо издание

Редактор: Райчо Радулов

Коректор: Юлия Шопова

Технически редактор: Стефка Иванова

Художник: Виктор Паунов, 2001 г.

ИК „Труд“, 2001 г.

ISBN: 954–528–213–4

История

  1. — Добавяне

У

Уайсман, Уилям (?–1962)

АГЕНТ ЗА ВЛИЯНИЕ, представител на британските секретни служби в САЩ през Първата световна война.

Завършил е университета в Кеймбридж, където е шампион по бокс. Уайсман произхожда от заслужила династия на морски офицери и е имал титла баронет. Пробва се в журналистиката (много рядко се публикуват негови работи) и в драматургията (нито една негова пиеса не е поставена на театрална сцена). След неуспешните си литературни опити заминава за Америка, захваща се с бизнес в Канада и Мексико и успява да натрупа състояние.

В началото на Първата световна война се връща във Великобритания и постъпва като доброволец в армията. Повишен е в звание капитан от леката пехота на Корнуелския херцог. През 1915 г. при немска атака е обгазен във Фландрия, завръща се в Лондон и след възстановяването си постъпва в МИ–1(с) — външния отдел на Бюрото на секретните служби и предшественик на МИ–6. През 1916 г. е изпратен в САЩ. Поръчано му е да докладва за всички саботажи на германските агенти в американските оръжейни предприятия, свързани с Великобритания. Освен това е и председател на Британската търговска комисия и прави всичко, което е по силите му, САЩ да влязат във войната.

Веднъж Уайсман получава от администрацията на президента Уилсън значителната сума от 75 000 долара, която да изпрати с избран от самия него АГЕНТ в Русия. Американците и британците са се надявали по такъв начин да удържат Русия във войната с Германия. Агентът е СЪМЪРСЕТ МОЪМ. След като Америка влиза във войната през април 1917 г., Уайсман прави всичко възможно американците да получат колкото се може повече и по-качествена информация за противника, като споделя с тях всички сведения, с които разполага. Полковник Едуард Хаус — главен съветник на президента Уилсън, казва пред крал Джордж V, че Уайсман е „един от най-квалифицираните млади хора, които съм срещал“. Уайсман редовно се среща с парламентаристи, американски официални лица и няколко пъти — с президента Уилсън. Уайсман е приет и за член на СТАЯТА.

Работата на Уайсман в САЩ е изключително успешна. Като си припомня този успех през май 1940 г., министър-председателят Уинстън Чърчил дава поръчение на сър УИЛЯМ СТИВЪНСЪН да създаде в Ню Йорк организация, аналогична на тази, която някога е ръководил Уайсман. Новата организация получава названието БРИТАНСКА КООРДИНАЦИЯ ЗА СИГУРНОСТ.

Само месец по-рано британският генерален консул в Сан Франциско е информирал посолството във Вашингтон, че към него се е обърнал познат, който има връзки с германския консул. Човекът искал да се установи връзка, но съвсем поверително с представител на английското правителство. Стивънсън съобщава за този контакт на ФБР, които подслушват телефонните разговори на германския консул. След като разговаря с директора на ФБР ЕДГАР ХУВЪР, Стивънсън поканва пенсионирания Уайсман да установи контакта.

Уайсман работи като посредник с германския консул — висш военен от Първата световна война. Срещат се в Сан Франциско. Въпросът за провеждане на преговори с Хитлер бързо е отхвърлен и разговорът се прехвърля към възможността за възстановяване на монархията в Германия с помощта на германската армия! (Кайзерът е абдикирал през 1918 г.) Уайсман и консулът разговарят няколко пъти. Уайсман извлича значителна ПОЛИТИЧЕСКА и стратегическа информация в хода на разговорите.

Американският държавен департамент научава за тези разговори и контактът е преустановен, тъй като разговорите могат да накърнят неутралитета на САЩ.