Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Spy Book: the encyclopedia of espionage, 1997 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- , 2001 (Пълни авторски права)
- Форма
- Документалистика
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
- Оценка
- 5,6 (× 10 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
Издание:
Норман Полмар, Томас Б. Алън. Енциклопедия на шпионажа
Американска, първо издание
Редактор: Райчо Радулов
Коректор: Юлия Шопова
Технически редактор: Стефка Иванова
Художник: Виктор Паунов, 2001 г.
ИК „Труд“, 2001 г.
ISBN: 954–528–213–4
История
- — Добавяне
Хохлов, Николай
Сътрудник на съветските специални служби, преминал специална подготовка за поръчкови убийства, първият съветски ИЗМЕННИК с висок ранг в годините на Студената война.
Хохлов работи в съветското разузнаване (НКВД) от 1941 г. Около 12 години е в отдел, който се занимава със специални операции. Поръчано му е да убие Георгий Околович — влиятелен представител на руската емиграция и един от лидерите на антисъветската организация Народен трудов съюз на руските солидаристи, създадена в Западна Германия. Покушението, организирано 3 години преди това от съветските специални служби, завършва с неуспех.
Хохлов използва електропистолет със заглушител, скрит в златна табакера. Устройството изстрелва куршуми с цианид, което би накарало патолога да стигне до извода, че смъртта е причинена от сърдечна недостатъчност. На 18 февруари 1954 г. Хохлов позвънява в жилището на Околович и му разказва чистосърдечно, че е изпратен да го убие. След това търси защита от ЦРУ. Разкрива самоличността на други двама съветски АГЕНТИ, които трябва да му помогнат. От своя страна те потвърждават разкритията, направени от него. След продължителния разпит в ЦРУ на 20 април 1954 г. Хохлов дава пресконференция и представя необичайното оръжие и плана за убийство на дисиденти, които живеят извън пределите на СССР.
По-късно Хохлов издава книгата „В името на съвестта“ („In the Name of Conscience“, 1959), в която разкрива голяма част от ексцесиите на НКВД. На 15 септември 1957 г. по време на участието му в конференция във Франкфурт той се разболява. Установява се, че има проблеми с кръвта, което скоро ще доведе до смъртта му. Прехвърлен е в американска военна болница и е поддържан с интравенозно хранене и с кръвопреливане. Лекарите прибавят и редица „чудотворни“ лекарства. Накрая оцелява и едва по-късно се налага твърдението, че е бил отровен с талий, заразен с голяма доза радиация. Това е още едно неуспешно покушение на съветските специални служби.