Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Spy Book: the encyclopedia of espionage, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Документалистика
Жанр
  • Няма
Характеристика
Оценка
5,6 (× 10 гласа)

Информация

Сканиране
Диан Жон (2010 г.)
Разпознаване, корекция и форматиране
dave (2010 г.)

Издание:

Норман Полмар, Томас Б. Алън. Енциклопедия на шпионажа

Американска, първо издание

Редактор: Райчо Радулов

Коректор: Юлия Шопова

Технически редактор: Стефка Иванова

Художник: Виктор Паунов, 2001 г.

ИК „Труд“, 2001 г.

ISBN: 954–528–213–4

История

  1. — Добавяне

Дейтън, Лен (1929)

Писател, автор на шпионски романи. За разлика от останалите британски писатели на шпионска тематика, като ЯН ФЛЕМИНГ, ГРЕЪМ ГРИЙН и ДЖОН ЛЬО КАРЕ, Дейтън не е работил в разузнаването.

Той е бил жп служител, преди да постъпи във военновъздушните сили. Преминава специална школа за военен фотограф. Прикрепен е към Службата за специално разследване на Кралските ВВС. След като се уволнява през 1949 г., следва в институт по изкуствата. Негово хоби са готварството и рисуването — създава весел комикс за неделния вестник Обзървър и пише 2 книги по готварство, след като известно време работи като келнер в ресторанти. По-късно е художествен оформител в Ню Йорк и артдиректор в лондонска рекламна агенция. Дейтън решава да се посвети на писателска дейност след публикуването на първия му шпионски трилър — „Досието Ипкрес“ („The Ipcress File“). Това е роман за РАЗУЗНАВАЧ, който открива, че един от шефовете му е шпионин. Романът е публикуван в Англия през 1962 г. и си спечелва бърза слава. През 1965 г. по него е създаден филм с участието на Майкъл Кейн.

„Погребение в Берлин“ („Funeral in Berlin“, 1964) създава на Дейтън име на писател на шпионски трилъри в традицията по-скоро на Льо Каре, отколкото на Флеминг. Героите на Дейтън са хора разочаровани, загубили илюзиите си, които разчитат на природния инстинкт, а не на романтичната смелост и всякакви шпионски хитрини в стил Джеймс Бонд.

В трилогията „Гейм в Берлин“ („Berlin Game“, 1983), „Мексикански сет“ („Mexico Set“, 1985) и „Мач в Лондон“ („London Match“, 1985) главният герой Бърнард Сампсън, обикновен чиновник в Уайтхол, решава да напусне работата си и заминава за Източен БЕРЛИН. Почти всеки, когото Сампсън среща — т.нар. приятел или т.нар. враг, предава него или някой друг. Други шпионски романи на Дейтън: „Шпионска история“ („Spy Story“, 1974), „Шпионин от вчера“ („Yesterday’s Spy“, 1975), „Блести, блести, малък шпионин“ („Twinkle, Twinkle, Little Spy“, 1976) (публикувана в Америка под заглавието „Да уловиш падащ шпионин“ — „Catch a Falling Spy“) и „СС — Великобритания“ („SS-GB“, 1978). Последната книга описва Великобритания под германско владичество, последвано от въображаема победа на нацистка Германия през 1940 г. Дейтън е създал общо 50 романа, включително няколко документални книги за авиацията.

Вж. ЛИТЕРАТУРНИ ШПИОНИ.