Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Spy Book: the encyclopedia of espionage, 1997 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- , 2001 (Пълни авторски права)
- Форма
- Документалистика
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
- Оценка
- 5,6 (× 10 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
Издание:
Норман Полмар, Томас Б. Алън. Енциклопедия на шпионажа
Американска, първо издание
Редактор: Райчо Радулов
Коректор: Юлия Шопова
Технически редактор: Стефка Иванова
Художник: Виктор Паунов, 2001 г.
ИК „Труд“, 2001 г.
ISBN: 954–528–213–4
История
- — Добавяне
Рабърн-младши, Уилям (1905–1990)
ДИРЕКТОР НА ЦЕНТРАЛНОТО РАЗУЗНАВАНЕ (ДЦР) на САЩ от 28 април 1965 до 30 юни 1966 г. Един от най-„мимолетните“ ръководители на американското разузнаване.
През 1928 г. „Рижият“ Рабърн (прякорът му е още от курсантските години) завършва военноморска академия. Като военноморски пилот и специалист по морска артилерия служи и на сушата, и в морето. Рабърн ръководи Управлението за специални проекти на военноморския флот от 1955 до 1962 г. Лично наблюдава програмата за създаване на ракети за морско базиране Поларис (1955 г.). Адмирал Арли Бърк — ръководител на военноморските операции, казва, че е избрал Рабърн, „защото той има способност на ръководител, много енергия, изпълнен е с ентусиазъм и умее да убеждава хората“. И това наистина е така. Изпробването на първата ракета Поларис е извършено на 18 юли 1960 г. от подводницата Джордж Вашингтон няколко години преди предвидения срок.
Бързата разработка на ракети Поларис, извършена от Рабърн, е на базата на технологичната система ПОТП — Програма за оценка и технология за преглед (Program Evaluation and Review Technique — PERT), която по-късно служи като модел за много други сложни конструкторски (държавни и частни) разработки.
Като вицеадмирал е заместник-директор на Развитие на военноморските операции от 1962 до 1963 г. Работи в частната индустрия преди и след като е ДЦР.
Президентът Джонсън назначава родения като него в Тексас Рабърн за ДЦР за изненада и разочарование на високопоставените кадри на ЦРУ, които предпочитат разузнавач от кариерата, човек от техните среди. Рабърн е без опит в разузнаването, когато заема поста. Според ветераните на ЦРУ от този период липсата на опит си проличава веднага. Роналд Кеслър, давайки оценка на Рабърн в книгата „ЦРУ отвътре“ („Inside the CIA“, 1992), пише, че когато президентът Джонсън се намесва в Доминиканската република през 1965 г., „Рабърн решава, че най-добрият му принос е да предаде на президента всяко късче хартия, получено в ЦРУ“. РИЧАРД ХЕЛМС — по това време първи заместник-директор на Централното разузнаване, не разрешава да се подхвърля неконтролиран поток от необработена, „сурова“ информация на президента. „С голяма симпатия се отнасям към Рабърн, но никога не съм работил с човек, който толкова да не съответства на заемания пост — си спомня Уолтър Елдър — бивш помощник на Рабърн. — Струва ми се, че президентът Джонсън му е направил мечешка услуга, като го е назначил за директор на Централното разузнаване.“