Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Spy Book: the encyclopedia of espionage, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Документалистика
Жанр
  • Няма
Характеристика
Оценка
5,6 (× 10 гласа)

Информация

Сканиране
Диан Жон (2010 г.)
Разпознаване, корекция и форматиране
dave (2010 г.)

Издание:

Норман Полмар, Томас Б. Алън. Енциклопедия на шпионажа

Американска, първо издание

Редактор: Райчо Радулов

Коректор: Юлия Шопова

Технически редактор: Стефка Иванова

Художник: Виктор Паунов, 2001 г.

ИК „Труд“, 2001 г.

ISBN: 954–528–213–4

История

  1. — Добавяне

Кароз, Яков

АГЕНТ от ШАИ, а по-късно и на разузнавателната служба МОСАД.

Роденият в Унгария Кароз работи с британци в Сирия, а след това в Шаи — разузнавателната агенция на еврейската нелегална армия в Палестина Хагана. Работил е и в Северна Африка, откъдето прехвърля евреи в новосъздадената израелска държава.

През юли 1949 г. се присъединява към израелската служба за КОНТРАРАЗУЗНАВАНЕ ШИН БЕТ Веднага е назначен за ръководител на района около Тел Авив. Сред задълженията му е и наблюдението на многобройните чуждестранни посолства в града, а също и на техните агенти. По-късно, макар и за кратко, е ръководител на йерусалимския район, преди да стане ръководител на важния арабски отдел в Шин Бет през 1952 г.

През 1954 г. Кароз е прехвърлен в Мосад — израелското външно разузнаване, и е назначен за негов представител в Париж. Там създава близки контакти с УНТ (Управлението за наблюдение на териториите) — френската служба за вътрешна сигурност. Тези взаимоотношения са благоприятни и за двете страни, тъй като французите имат голяма нужда от разузнавателни сведения за арабските действия след започването на бунтовете в Алжир през 1954 г. (Връзката помага на марокански евреи да имигрират в Израел в труден момент от френско-арабските отношения, а френско-израелското военно сътрудничество е жизненоважно за израелския успех в Суецката кампания през 1956 г.)

През 1954 г. Кароз става първият ръководител на отдела за международни отношения в Мосад. На тази длъжност той успява да осъществи добри отношения с няколко страни, които не желаят да имат явни връзки с Израел. Кароз е заместник-директор на Мосад, когато по време на вътрешноправителствени противоречия се оттегля от държавна служба през 1966 г.

След това Кароз работи в редакционния съвет на израелския вестник Йедиот Ахаронот. Автор е на книгата „Арабските тайни служби“ („Arab Secret Service“, 1978).