Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Spy Book: the encyclopedia of espionage, 1997 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- , 2001 (Пълни авторски права)
- Форма
- Документалистика
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
- Оценка
- 5,6 (× 10 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
Издание:
Норман Полмар, Томас Б. Алън. Енциклопедия на шпионажа
Американска, първо издание
Редактор: Райчо Радулов
Коректор: Юлия Шопова
Технически редактор: Стефка Иванова
Художник: Виктор Паунов, 2001 г.
ИК „Труд“, 2001 г.
ISBN: 954–528–213–4
История
- — Добавяне
Кьохер, Карл (1934)
Бивш служител на ЦРУ, който предава засекретена информация на чехословашкото разузнаване. Първият шпионин от кадрите на ЦРУ, за когото е известно, че е шпионирал за Източния блок.
Кьохер е роден в Чехословакия. Подготвят го за РАЗУЗНАВАЧ в Чехословакия през 1962–1965 г. Той и жена му Хана „преминават на страната на противника“ в Австрия през 1965 г., а на 4 декември 1965 г. влизат в Съединените щати като имигранти. Кьохер твърди, че е ИЗМЕННИК от редиците на чехословашкото разузнаване. След като учи в университета в Индиана, той се премества в Ню Йорк и се записва в Колумбийския университет.
Семейство Кьохер получава американско гражданство през 1971 г. Социалният им живот е доста бурен — твърди се, че посещават събирания, където се разменят партньорките, сексклубове, а също и нудистка колония, вероятно като опит да вербуват нови АГЕНТИ за разузнавателните агенции на Източния блок.
Като НЕЛЕГАЛ Кьохер е получил нареждане да си търси работа в американска разузнавателна агенция. ФБР предприема проверка на благонадеждността му, а през октомври 1972 г. Кьохер преминава през ДЕТЕКТОРА НА ЛЪЖАТА. (Разследване, извършено по-късно, показва, че техниците в ЦРУ са разчели погрешно резултатите от теста.) От 1973 до 1975 г. Кьохер е преводач в ЦРУ и притежава ДОСТЪП до секретни материали на равнище СТРОГО СЕКРЕТНО. По-късно — от 1975 до 1977 г., работи за ЦРУ в Ню Йорк. Информация за дейността на Кьохер преди постъпването му на работа в ЦРУ не е известна на американското разузнаване. Той попада под съмнение едва когато е бил забелязан, че се среща с офицери от Чехословакия по време на рутинна операция на ФБР за НАБЛЮДЕНИЕ.
Един от документите, които Кьохер предава на чехословашкото разузнаване, компрометира АЛЕКСАНДЪР ОГОРОДНИК — съветски дипломат в Москва, който е ВНЕДРЕН АГЕНТ на ЦРУ. (През 1977 г. Огородник е изправен пред съветските съдебни власти. Той се самоубива в килията си.)
Кьохер е арестуван в жилището му в Ню Йорк на 27 ноември 1984 г. в момент, когато се подготвя да замине за Швейцария. Обвинен е в шпионаж. В съдебните документи жена му е определена като КУРИЕР между него и чехословашките разузнавателни служби от 1974 до 1983 г. Въпреки че е държана като свидетел по делото, срещу нея не са повдигнати обвинения, тъй като ФБР е надхвърлило правата си, продължавайки разпита й, след като тя е поискала присъствието на адвокат.
Делото срещу Кьохер все още не е било започнало, когато той е разменен за съветския дисидент Анатолий Шарански. (Междуправителствената размяна е наречена РАЗМЯНА НА ЗАЛОВЕНИ РАЗУЗНАВАЧИ, въпреки че Шарански не е шпионин.) Семейство Кьохер пресича моста Глиникер от Западна в Източна Германия в БЕРЛИН през февруари 1986 г. — половин час след като Шарански е пресякъл моста към Запада.
Писателят Роналд Кеслър в статия за Вашингтон поуст описва семейство Кьохер при размяната така: „Със своите мустаци и обточеното с кожа палто той доста напомняше лисица. Съпругата му Хана носеше палто от визон и висока бяла визонена шапка. Руса, сексапилна, с огромни сини, очи тя приличаше на филмова звезда.“
Кеслър интервюира семейство Кьохер в Прага през 1987 г., когато Карл все още е работел в разузнаването, а специалността му са били Съединените щати.