Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Spy Book: the encyclopedia of espionage, 1997 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- , 2001 (Пълни авторски права)
- Форма
- Документалистика
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
- Оценка
- 5,6 (× 10 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
Издание:
Норман Полмар, Томас Б. Алън. Енциклопедия на шпионажа
Американска, първо издание
Редактор: Райчо Радулов
Коректор: Юлия Шопова
Технически редактор: Стефка Иванова
Художник: Виктор Паунов, 2001 г.
ИК „Труд“, 2001 г.
ISBN: 954–528–213–4
История
- — Добавяне
Прайм, Джефри (1938)
Английски криптолог в ПРАВИТЕЛСТВЕНАТА ЩАБКВАРТИРА ПО КОМУНИКАЦИИТЕ (ПЩК), шпионирал за Съветския съюз.
Прайм изучава руски език, докато е в Кралските военновъздушни сили (КВВС) и служи като сержант в екип, който прехваща военните комуникации на Варшавския договор. Той все още е в КВВС, когато е вербуван от КГБ. През септември 1968 г. напуска КВВС, почти 8 години работи в Лондон като стенограф и поддържа контакт с КГБ с късовълново радио.
През март 1976 г. Прайм започва работа в ПЩК в Челтнъм, където превежда съветските комуникации, прехванати от британците. Назначен е в изключително секретната дивизия Джей (J), която работи главно по прехващането на най-важните съветски комуникации, повечето от които се предават и на Съединените щати. През ноември 1976 г. става ръководител на дивизия Джей.
През септември 1977 г. Прайм напуска ПЩК с обяснението, че има семейни проблеми, и работи като таксиметров шофьор в Челтнъм… Той запазва много секретни документи, които през 1980 г. предава на КГБ срещу известни суми.
Самотен и много прецизен, Прайм води 2 тайнствени живота — на шпионин и на педофил, чиито жертви са момиченца от 10 до 15 години. Той води статистика за сексуалните си подвизи на карти с индекси. Полицейско разследване на сексуалните нападения на млади момичета в Челтнъм през 1982 г. води до арестуването му по обвинение в сексуални престъпления. След като го арестуват, съпругата му разкрива, че е шпионин. При претърсването на апартамента му са открити 2287 индексни карти на жертвите му, а също и кодов указател и инструкции за използване на микроточки. Прайм е имал достъп до това, което в съда се описва като „информация от най-висша секретност“ — поне от 1968 до 1977 г. През 1982 г. той е осъден за шпионаж и получава присъда 35 години затвор, както и 3 години за сексуално издевателство.
Съветското му КОДОВО НАИМЕНОВАНИЕ е Роуландс.