Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Spy Book: the encyclopedia of espionage, 1997 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- , 2001 (Пълни авторски права)
- Форма
- Документалистика
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
- Оценка
- 5,6 (× 10 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
Издание:
Норман Полмар, Томас Б. Алън. Енциклопедия на шпионажа
Американска, първо издание
Редактор: Райчо Радулов
Коректор: Юлия Шопова
Технически редактор: Стефка Иванова
Художник: Виктор Паунов, 2001 г.
ИК „Труд“, 2001 г.
ISBN: 954–528–213–4
История
- — Добавяне
Бурсико, Бернар
Служител във френското външно разузнаване, подтикнат към шпионска дейност от китайски оперен певец, който се представя за жена. Бурсико се запознава с Ши Пейпу през 1965 г. — скоро след като пристига в Пекин като счетоводител във френското посолство. Тогава е само на 20 години. Ши Пейпу, твърде феминизиран дори и в мъжко облекло, твърди пред Бурсико, че е жена, отгледана като мъж, и играе както мъжки, така и женски роли в Пекинската опера. Двамата стават любовници.
Няколко месеца по-късно Бурсико напуска Пекин и дипломатическата служба. През 1969 г. отново постъпва във външното разузнаване и е назначен за втори път в пекинското посолство като архивист. Бурсико започва да шпионира безплатно, напълно доброволно. Взема от посолството документи и ги предава на китаец, с когото се е запознал в дома на Ши Пейпу. Ши Пейпу съобщава на Бурсико, че има син от него, роден, след като той е напуснал Пекин. Ши Пейпу твърди, че бебето е изпратено при роднини близо до съветската граница, тъй като европейските му черти биха му създали големи проблеми от привържениците на културната революция, която разтърсва Китай по това време. Бурсико остава в посолството до 1972 г. През всичкото това време продължава да работи като шпионин и е непрекъснато с Ши Пейпу, но не успява да види детето.
През 1973 г. при частно посещение в Китай му представят седемгодишно дете на име Бертран за негов син. През 1975 г. отново се връща на дипломатическа работа, като известно време работи във френското консулство в Ню Орлиънс, Луизиана. След това е изпратен в посолството в Улан Батор, Монголия. Подновява шпионската си дейност, като пренася документи за китайците по време на куриерските си пътувания от Улан Батор до Пекин. Романсът вече е поохладнял. Бурсико, бисексуален, вече има няколко други любовници. Независимо от това прави постъпки Ши Пейпу и момчето да заминат във Франция, където се надява да осинови детето.
През 1983 г. Ши Пейпу най-сетне отива в Париж като оперен певец (певица). По това време агенти на френските специални служби за вътрешна сигурност разкриват шпионската дейност на Бурсико. Той е арестуван и обвинен в предаване на информация на АГЕНТИ от чуждо разузнаване. При арестуването на Ши Пейпу като съучастник се появява трудността, как да го третират — като мъж или жена. Съдията нарежда да се направи медицински преглед, който го определя като мъж. Ши Пейпу обяснява, че със свиване на мускулите в гениталната област може да убеди всеки страничен наблюдател, че е жена. „Естествено, не може да се гледа отблизо, — пише Джойс Уодлър в книгата «Връзка» («Liaison», 1993). — Всичко бе само една илюзия.“
Установява се, че Ши Пейпу е купил Бертран още като бебе от семейство мюсюлмани уигури от Северозападен Китай.
По време на процеса през май 1986 г. адвокатът на Бурсико се подиграва на резултатите от мизерната му шпионска дейност. „Този случай, казва адвокатът, стои на последното стъпало на стълбицата в света на шпионите.“ И двамата подсъдими получават 6 години затвор. Ши Пейпу е помилван през април 1987 г., а Бурсико — през август следващата година.