Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Spy Book: the encyclopedia of espionage, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Документалистика
Жанр
  • Няма
Характеристика
Оценка
5,6 (× 10 гласа)

Информация

Сканиране
Диан Жон (2010 г.)
Разпознаване, корекция и форматиране
dave (2010 г.)

Издание:

Норман Полмар, Томас Б. Алън. Енциклопедия на шпионажа

Американска, първо издание

Редактор: Райчо Радулов

Коректор: Юлия Шопова

Технически редактор: Стефка Иванова

Художник: Виктор Паунов, 2001 г.

ИК „Труд“, 2001 г.

ISBN: 954–528–213–4

История

  1. — Добавяне

Мелех, Игор

Съветски РАЗУЗНАВАЧ от кариерата, заловен в шпионаж в Ню Йорк, където работи под ПРИКРИТИЕТО на сътрудник в Секретариата на ООН.

Завършил е Военния институт за преводачи, а по-късно е инструктор във Военната дипломатическа академия, където се обучават офицери на ГРУ. През 1958 г. е изпратен в Съединените щати. Назначен е в Секретариата на ООН. В Ню Йорк Мелех е забелязан да се среща с Вили Хирш, който по това време вече е под НАБЛЮДЕНИЕ от ФБР (вж. ГИЛМОР, ДЖОН). ФБР поставя и Мелех под наблюдение. На 23 октомври 1958 г. — по време на друга среща, този път в Чикаго — Мелех, придружен от Хирш, плаща 200 долара на човек, който трябва да им предаде аероснимки на Чикаго и околностите му.

Човекът е ДВОЕН АГЕНТ, наречен от ФБР Агент X, който помага при засичането на Хирш, а сега действа и против Мелех. По-късно Мелех се обажда по телефона на Агент X и му казва да дойде в Ню Йорк, където му дава още 200 долара и го подканва да побърза със снимките.

Следващата среща на Мелех и Агент X е насрочена за януари 1959 г. на станция на метрото в Бруклин, Ню Йорк. Вечерта на 17 януари Мелех и Агент X, внимателно наблюдавани от агенти на ФБР, се срещат на станцията на метрото. Мелех получава пакет и дава плик с 500 долара.

ФБР изчаква Мелех да уреди нова среща с Хирш или с Агент X и най-сетне — на 27 октомври 1960 г., подвежда и Мелех, и Хирш под отговорност в Ню Йорк. Този ден Върховният федерален съд в Чикаго ги обвинява в шпионаж — „конспирация за получаване на информация относно нашата национална отбрана, която ще бъде предадена на Съветска Русия“.

Мелех няма дипломатически имунитет, но е освободен под гаранция след кратък престой в затвора и му е забранено да напуска Манхатън. Хирш остава в затвора. Мелех не е предаден на съд. Освободен е при условие, че ще напусне Съединените щати, и той си тръгва на 8 април 1961 г.

Срещу администрацията на Кенеди, отменила обвиненията срещу Мелех, се надига значителна критика. Въпреки че президентът отрича каквато и да е връзка между Мелех и освобождаването на двамата американски пилоти, които са останали живи, след като самолетът им е бил свален от съветски изтребители на 1 юли 1960 г., 2-те събития са свързани. (Вж. СВАЛЕНИ САМОЛЕТИ.)

(Хирш също е освободен, при условие че напусне страната. Делото срещу него е прекратено, след като обвиненията срещу Мелех са оттеглени. Хирш също е част от РАЗМЯНАТА НА ЗАЛОВЕНИ РАЗУЗНАВАЧИ — в случая с двамата летци на B–47.)