Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Spy Book: the encyclopedia of espionage, 1997 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- , 2001 (Пълни авторски права)
- Форма
- Документалистика
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
- Оценка
- 5,6 (× 10 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
Издание:
Норман Полмар, Томас Б. Алън. Енциклопедия на шпионажа
Американска, първо издание
Редактор: Райчо Радулов
Коректор: Юлия Шопова
Технически редактор: Стефка Иванова
Художник: Виктор Паунов, 2001 г.
ИК „Труд“, 2001 г.
ISBN: 954–528–213–4
История
- — Добавяне
Блок, Феликс (1935)
Американски дипломат, уволнен от Държавния департамент след широко оповестено неубедително разследване в средствата за масова информация. Блок е най-високопоставеният служител на Държавния департамент, замесен в шпионаж след Втората световна война.
Роден е в Австрия, посещава университета в Пенсилвания и през 1958 г. постъпва в Държавния департамент. Отначало работи като специалист по разузнавателни проучвания. През 1960 г. е назначен в търговския отдел на американското консулство в Дюселдорф, Западна Германия. От 1963 до 1965 г. е в консулството в Каракас, Венецуела. След като получава магистърска степен в Калифорнийския университет в Бъркли през 1966 г., отива в БЕРЛИН като търговски представител. В средата на 70-те години, след установяването на дипломатически отношения с Източна Германия, е изпратен там като търговски представител. Именно тогава с него според обвинението са се свързали офицери от КГБ.
От 1983 до 1987 г. Блок е заместник-ръководител на американската мисия във ВИЕНА. Там през декември 1986 г. сержантът от морската пехота КЛЕЙТЪН ЛОУНТРИ прави признание за шпионаж. Блок е втори по ранг дипломат в посолството във Виена, когато офицери по безопасността свързват името му с името на известен РАЗУЗНАВАЧ от КГБ. ЦРУ има значителна база във Виена — град, известен от дълги години със славата си на център на шпионажа за много нации.
През юли 1989 г. Блок е свързан за пръв път с шпионската дейност. Тогава Държавният департамент обявява, че ФБР прави разследване на „нелегалната дейност“, извършена от Блок, включително и „до каква степен е успял да компрометира всичко“. Обвиненията срещу него произлизат от инцидент, на който се дава широка публичност, въпреки че не е официално потвърден. Френски КОНТРАРАЗУЗНАВАЧИ твърдят, че са записали на видеокасета Блок в момент, когато в Париж предава куфарче на известен агент от КГБ. Официалната версия в пресата е, че агентът е работил в ООН. Представителят на ООН има дипломатически имунитет и не може да бъде арестуван.
Американски и австрийски контраразузнавачи държат под НАБЛЮДЕНИЕ агента от КГБ, който пътува до Австрия с финландски паспорт, издаден на името на Рейно Гикман — служител на компютърна фирма. Той посещава Австрия редовно от 1979 г., работейки като нелегал. Може би затова урежда среща с Блок в Париж. Подслушвачите от американската АНС попадат на презокеанско телефонно обаждане на Гикман до Блок, а няколко дни по-късно засичат телефонния им разговор във Вашингтон, когато се уговарят за среща в Париж. В този класически пример на сътрудничество в РАЗУЗНАВАТЕЛНАТА ОБЩНОСТ АНС предупреждава ЦРУ, а ЦРУ от своя страна праща информацията на ФБР, което моли френското контраразузнаване да запише на видеокасета срещата.
Скоро след срещата ФБР записва телефонен разговор, в който някой предупреждава Блок: „Има вирус и може да се заразиш.“ Предполага се, че обаждането е от агент на КГБ. От друга страна, предупредителното обаждане означава, че КГБ е запознато с вътрешното разследване, без да има някакви следи за изтичане на информация.
Във Вашингтон Блок е под толкова явно наблюдение, че към федералните агенти се присъединяват и репортери, които също следят дипломата — по този начин наблюдението се превръща в истински цирк. От официални източници изтичат сведения за Блок, че е приемал големи суми от КГБ.
Когато през 1989 г. се повдигат първите обвинения, Блок временно е отстранен от длъжността директор на Бюрото за Европа и Канада към Държавния департамент, а ДОСТЪПЪТ му до секретни материали е отнет. На 7 февруари 1990 г. Държавният департамент уволнява Блок като НЕБЛАГОНАДЕЖДЕН ЗА СИГУРНОСТТА на страната. Уволнението му е извършено на базата на рядко прилаган закон, според който федерални служители могат да бъдат уволнени „в интерес на националната сигурност“. Служителите твърдят, че Държавният департамент никога преди това не е прилагал този закон. В случая се позовават на него, тъй като правителството няма достатъчно доказателства, за да подведе Блок под отговорност и да го осъди за шпионаж.
Блок напуска Вашингтон скоро след уволнението и се премества в Чепъл хил, където работи като шофьор на автобус на половин ден и пакетира стоки в супермаркет. През януари 1993 г. е арестуван по обвинение в кражба на стоки от магазина на стойност 100.59 долара. Наказан е с глоба 60 долара, да служи 48 часа в полза на обществото и да даде 100 долара за благотворителност.