Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Spy Book: the encyclopedia of espionage, 1997 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- , 2001 (Пълни авторски права)
- Форма
- Документалистика
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
- Оценка
- 5,6 (× 10 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
Издание:
Норман Полмар, Томас Б. Алън. Енциклопедия на шпионажа
Американска, първо издание
Редактор: Райчо Радулов
Коректор: Юлия Шопова
Технически редактор: Стефка Иванова
Художник: Виктор Паунов, 2001 г.
ИК „Труд“, 2001 г.
ISBN: 954–528–213–4
История
- — Добавяне
Попов, Пьотър (?–1958)
Сътрудник на ГРУ — съветското ВОЕННО РАЗУЗНАВАНЕ, шпионирал за ЦРУ от 1953 до 1958 г.
На 1 януари 1953 г. Попов се обръща към американски дипломат във ВИЕНА и му предава бележка, в която изразява желание за среща с представители на западните специални служби. Връзката е установена и Попов предава на ЦРУ първите сведения за следвоенната структура на ГРУ. Освен това разказва за операциите на съветското външно разузнаване в Австрия и Югославия.
През 1954 г. Попов се връща в Москва, вероятно в отпуск, а след това получава назначение в БЕРЛИН, откъдето отново предава ценна информация на Запада. Конкретно уведомява американците, че руснаците се готвят да изпратят в САЩ свой АГЕНТ-НЕЛЕГАЛ. ФБР е предупредено и започва наблюдението върху агента още от пресичането му на границата (агентът е жена). Почувствала след себе си „опашка“, тя веднага се връща в Москва.
Попов е отзован в Москва през 1958 г. На разпитите в КГБ му е предложено да си признае за връзките с американците и честно да разкаже всичко. Той се договаря за среща с Ръсел Лангъл — сътрудник на ЦРУ под дипломатическо ПРИКРИТИЕ в американското посолство в Москва. По време на срещата Попов успява да намекне, че е провален, но вече било прекалено късно. Двамата са арестувани. Лангъл е експулсиран, а Попов — екзекутиран. Твърди се, че е хвърлен жив в пещ.
Обвинението за провала на Попов отначало пада върху ФБР, което организира много явно наблюдение на нелегала. Но по-късно се появява основание да се смята, че Попов може да е бил предаден на КГБ от ДЖОРДЖ БЛЕЙК — сътрудник от британската Секретна разузнавателна служба (МИ–6), който е бил съветски агент.