Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Spy Book: the encyclopedia of espionage, 1997 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- , 2001 (Пълни авторски права)
- Форма
- Документалистика
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
- Оценка
- 5,6 (× 10 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
Издание:
Норман Полмар, Томас Б. Алън. Енциклопедия на шпионажа
Американска, първо издание
Редактор: Райчо Радулов
Коректор: Юлия Шопова
Технически редактор: Стефка Иванова
Художник: Виктор Паунов, 2001 г.
ИК „Труд“, 2001 г.
ISBN: 954–528–213–4
История
- — Добавяне
Колос
Британска високоскоростна изчислителна машина, инсталирана в ПАРК БЛЕЧЛИ. В техническо отношение е по-съвършена от БОМБА. Колос е „електронно-дигитален компютър пионер, който може да бъде програмиран“ и който разчита приблизително 25 000 единици за секунда — скоростта, постигана от истинските компютри в началото на 50-те години. Колос има 1500 вакуумни електронни лампи. Проектиран е за по-бързото разчитане на германската шифрова машина РИБА (Geheimschreiber). Но благодарение на модифицираните машини Бомба и на другата помощна апаратура в Парк Блечли съюзническите декодировчици успяват да проникнат в Риба, преди Колос да е произведен.
Първият модел на Колос — Марк I, минава изпитанията през февруари 1944 г. в Парк Блечли, а през юни 1944 г. влиза в действие и подобреният — Марк II. Втората машина е по-бърза и с повече възможности. Тя има 2400 електролампи. Марк II бързо влиза в употреба и германските съобщения, свързани с Деня Д, са дешифрирани „тъкмо навреме, което прави разузнавателния му принос към успеха на операция Овърлорд безценен“, както казват ХАРИ ХИНСЛИ и съавторите му в книгата „Британското разузнаване през Втората световна война“ („British Intelligence in the Second World War“, 1984).
В края на войната са пуснати в употреба 10 машини Колос. Несъмнено Колос е и база за създаване на английското и американското оборудване за дешифриране в следвоенните години.