Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Spy Book: the encyclopedia of espionage, 1997 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- , 2001 (Пълни авторски права)
- Форма
- Документалистика
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
- Оценка
- 5,6 (× 10 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
Издание:
Норман Полмар, Томас Б. Алън. Енциклопедия на шпионажа
Американска, първо издание
Редактор: Райчо Радулов
Коректор: Юлия Шопова
Технически редактор: Стефка Иванова
Художник: Виктор Паунов, 2001 г.
ИК „Труд“, 2001 г.
ISBN: 954–528–213–4
История
- — Добавяне
Лакам
Строго секретна израелска разузнавателна агенция, създадена за сигурността на програмата за ядрено оръжие. През есента на 1956 г. израелци, британци и французи преговарят тайно и планират британо-френски удар за отнемане на Суецкия канал от Египет. Операцията е неуспешна. Но израелското правителство използва случая и прави опит да получи от Франция ядрен реактор за производство на материали за ядрени заряди.
Две израелски разузнавателни агенции — МОСАД и АМАН, разработват СТРОГО СЕКРЕТЕН план, според който Израел да се превърне в страна, разполагаща с ядрена мощ. Но и министър-председателят Давид Бен Гурион, и главният му съветник по въпросите на отбраната и министър на отбраната Шимон Перес в даден момент решават, че е необходима нова агенция, която да се грижи за сигурността на ядрените изследвания. И през 1957 г. се появява нова организация под ръководството на БЕНЯМИН БЛУМБЕРГ, офицер ветеран от ШИН БЕТ — израелската агенция за вътрешна сигурност.
Отначало агенцията на Блумберг е наречена Управление за специални задачи, което работи самостоятелно, но под ръководството на Министерството на отбраната. По-късно името е променено на Lishka Le Kishrei Mada (Бюро за научни връзки), известно с кодовото название ЛАКАМ — съкращение от пълното название на иврит. Организацията е толкова дълбоко засекретена, че за създаването й Перес не уведомява дори „разпоредителя“ (вж. МЕМУНЕХ) на цялата израелска общност ИСЕР ХАРЕЛ. Научни работници, изпратени като АТАШЕТА в израелските посолства в Съединените щати и Европа, са подчинени непосредствено на Лакам. Организацията оказва „мек“ натиск върху израелските учени, приканва ги да проявят патриотизъм и да приложат в страната си наученото в чужбина.
Лакам отговаря за охраната и сигурността на тайното строителство на реактора в пустинята Негев. Официално израелските власти обявяват, че там се строи текстилна фабрика. Френски служители от разузнаването, които много добре знаят какво представлява проектът, внедряват свои хора в района, за да получат точна информация. Американците са получили информация от ФОТОГРАФСКОТО РАЗУЗНАВАНЕ.
Към упоритите твърдения на израелците, че не разработват атомна бомба, разузнавателните агенции на САЩ и Франция са доста скептично настроени. Франция, която си сътрудничи до този момент с Израел в областта на атомните изследвания, престава да помага. И тогава Лакам открива нов източник на научна информация и главно за необходимите материали — Корпорация за ядрени материали и оборудване (НУМЕК) в Аполо, Пенсилвания. През 1965 г. Комисията по атомна енергия на САЩ открива, че НУМЕК, която осигурява уран за американските ядрени реактори, по доста странен начин е „изгубила“ 90,6 кг обогатен уран. Разузнаването установява, че НУМЕК е свързана с израелския аташе по научните въпроси във Вашингтон. Случаят с НУМЕК убеждава САЩ, че Израел разработва ядрени оръжия.
През 1981 г. Блумберг е наследен от РАФАЕЛ ЕЙТАН — легендарен офицер от Мосад, видна фигура в израелското разузнаване от създаването на държавата през 1948 г. Ейтан вече е съветник на министър-председателя Менахем Бегин по въпросите на тероризма (той запазва този пост и след като оглавява Лакам). Като директор на Лакам той отговаря лично пред Ариел Шарон — дългогодишен военен и министър на отбраната. Шарон е участвал в няколко арабско-израелски войни и проявява огромен интерес към Лакам.
Шарон проявява недоверие и се отнася с презрение към Мосад. Затова той изгражда Лакам като световна разузнавателна агенция със свои агенти в целия свят. Сред целите на Лакам са Съединените щати независимо от двустранното споразумение страните да не се шпионират една друга. С помощта на Лакам например незаконно от Съединените щати са изнесени критрони — уреди, които могат да се използват като детонатори за атомна бомба. Когато ФБР разкрива контрабандата, Израел отправя официално извинение и връща детонаторите освен тези, които уж щели да бъдат за медицински цели.
При друга от операциите на Лакам — с КОДОВОТО НАИМЕНОВАНИЕ Плумбат, проведена с помощта на Мосад, в Израел се доставя уран в изпълнение на сложен замисъл. Около 200 т ураниев окис, внесен от германска, а закупен от белгийска фирма, е натоварен на германския товарен кораб Шеерсберг в Антверпен в края на 1968 г. Корабът никога не пристига на предполагаемото назначеше — Генуа. Когато се появява отново, той е в турско пристанище, но вече без товар. Ураниевият товар е бил прехвърлен на израелски кораб в открито море.
Вероятно никой никога е нямало да узнае за Лакам, ако американският шпионин ДЖОНАТАН ДЖЕЙ ПОЛАРД не изрича името на Ейтан в телефонен разговор, подслушван от ФБР. Бюрото е наблюдавало Полард и през ноември 1985 г. стеснява кръга около него. Американецът Полард работел като цивилен разузнавателен аналитик за военноморския флот. Той сам е предложил на израелски служител в Ню Йорк да шпионира за Израел. Мосад не проявява интерес към предложението му, но Лакам го приема.
Ейтан инструктира оперативните си работници и аташетата по научните въпроси във Вашингтон и Ню Йорк да работят като АГЕНТУРИСТИ на Полард. Ейтан се среща с Полард и лично поръчва определени документи, които Полард трябва да открадне, да фотокопира и да върне обратно в разузнавателните архиви. За да може да се справи с огромния брой документи, доставени от Полард, Лакам създава високоскоростна копирна система в апартамента му във Вашингтон.
При арестуването на Полард Израел официално отрича да има нещо общо или да знае за подобна операция, макар и американските служители да предполагат, че Полард е получавал насоки от Мосад. В Израел офицери на Мосад недоумяват от този инцидент, заради който организация с установено име и репутация е представена като истински аматьор.
Перес — създателят на Лакам, е министър-председател по времето, когато Полард е арестуван. Той заявява, че даже не е подозирал, че разузнавателната информация, която получава, е от американски шпионин, който работи за Лакам. Ейтан обаче е цитиран в израелския вестник Хадашот, че всичките му действия, включително воденето на Полард, „са извършени със знанието на вишестоящите“.
Разузнавателната организация Лакам е разформирована през 1986 г.