Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Spy Book: the encyclopedia of espionage, 1997 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- , 2001 (Пълни авторски права)
- Форма
- Документалистика
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
- Оценка
- 5,6 (× 10 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
Издание:
Норман Полмар, Томас Б. Алън. Енциклопедия на шпионажа
Американска, първо издание
Редактор: Райчо Радулов
Коректор: Юлия Шопова
Технически редактор: Стефка Иванова
Художник: Виктор Паунов, 2001 г.
ИК „Труд“, 2001 г.
ISBN: 954–528–213–4
История
- — Добавяне
Лудвиг, Курт Фредерик (1903-?)
Ръководител на германския шпионски кръг Джо К в Съединените щати през 1940–1941 г.
Кръгът е известен като Джо К, понеже така са били подписвани писмата с информация за съюзническите кораби в пристанището на Ню Йорк, изпращани на адреси в БЕРЛИН. Лудвиг използва и КОДОВОТО НАИМЕНОВАНИЕ Фози и най-малко още 30 мъжки и женски имена.
Роденият в Охайо Лудвиг е отведен в Германия още като дете, където израства и се задомява. През 20-те и 30-те години посещава няколко пъти Съединените щати. През февруари 1938 г. е арестуван за шпионаж в Австрия, след като полицията забелязва, че прави снимки на мостове близо до австро-германската граница. Делото се забавя и Лудвиг не е предаден на правосъдието, тъй като през март нацистите нахлуват в Австрия. Лудвиг остава в Германия до март 1940 г. Завръща се в Съединените щати и създава шпионска мрежа. (Мрежата съществува отделно, но има връзки с ШПИОНСКИ КРЪГ ДЮКЕЙН, който също е разконспириран от ФБР.)
Специалните служби на САЩ и Великобритания знаят, че съществува шпионски кръг, който действа извън Ню Йорк и предава информация на германците за съюзническите кораби. Писмата с шпионска информация са изпращани в КОНСПИРАТИВНИ КВАРТИРИ в неутрална Испания и Португалия. Първото засичане е по време на операция по прехващане пощата на Бермудските острови. Операцията е замислена и осъществена от БРИТАНСКАТА КООРДИНАЦИЯ ЗА СИГУРНОСТ (БКС) — ПРИКРИТИЕ на разузнавателната служба МИ–6. През 1940 г. британски оперативни работници прехващат писмо от Ню Йорк, подписано Джо К. Писмото е за Лотар Фредерик — име, за което се знае, че се използва от РАЙНХАРД ХАЙДРИХ, ръководител на главната тайна нацистка полицейска организация ГУИС. Експерти от БКС на Бермудските острови отварят писмата, прочитат съдържанието им и отново запечатват пликовете толкова умело, че получателите дори не забелязват, че са били отваряни.
Джо К е подписът на много писма, изпращани до конспиративни квартири. През март 1941 г. химици от БКС забелязват ТАЙНОПИС в едно от писмата с подпис Джо К. Тайното съобщение се отнася за дублирано писмо, изпратено до Смит в Китай. Операцията на БКС по прехващане на пощата се извършва със сътрудничеството на ФБР, въпреки че директорът на ФБР ЕДГАР ХУВЪР и ръководителят на БКС УИЛЯМ СТИВЪНСЪН не се разбират. ФБР проследява писмото за Смит и открива, че там се намира план за американската отбрана в Пърл Харбър. (Има и друга германска връзка с атаката над ПЪРЛ ХАРБЪР — вж. ПОПОВ, ДУШКО.)
В друго писмо от Джо К, проследено от ФБР, с тайнопис се съобщава, че на нюйоркския площад Таймс лека кола умишлено е блъснала и смъртоносно ранила „Фил“. БКС информира ФБР, че Фил е Улрих фон дер Остен — германски офицер от ВОЕННОТО РАЗУЗНАВАНЕ, „премахнат от сцената“ месец след като е пристигнал в Съединените щати през Япония. Като сглобява бележките от тефтера на починалия Фил, прехванатата телеграма от Португалия до Фози и информацията за писмата от Джо К, ФБР открива Фред Лудвиг, който се е скрил, когато Фон дер Остен е бил блъснат на 18 март.
На Лудвиг се плаща от германското консулство в Ню Йорк. Той вербува АГЕНТИ и КУРИЕРИ чрез пронацистка германо-американска организация. Със смъртта на Фон дер Остен Лудвиг остава най-вишестоящият германски шпионин в САЩ. Поставеният под НАБЛЮДЕНИЕ от ЦРУ Лудвиг посещава доковете в пристанището на Ню Йорк и постове на американската армия в Ню Йорк. През май, придружен от 18-годишната си секретарка, той пътува до Флорида, като през целия път се спира край армейски лагери, летища и фабрики. Лудвиг се среща с агент в Маями и изпраща доклади по редник от американската армия, разпределен на Губернаторския остров, Ню Йорк.
През август 1941 г., тъй като усеща, че е под наблюдение, Лудвиг отпътува за Монтана. Оставя колата си с късовълновото радио, качва се на автобус и потегля към Западното крайбрежие. ФБР предполага, че е искал да замине за Япония, а след това да се придвижи до Германия. Арестуван е близо до Сиатъл, Вашингтон. ФБР залавя и още 8 души, включително секретарката и войника. През март 1942 г. срещу Лудвиг е възбудено следствие. Двамата с войника са осъдени на 20 години затвор. Младата секретарка, която свидетелства в помощ на правителството, е осъдена на 5 години. Другите петима получават присъди от 10 до 15 години.
Деветият член на кръга, известен само като Робърт, е проследен от ФБР благодарение на документите, получени от един портиер в сградата на германското консулство. Той редовно изгаря документи, като ги хвърля под надзор в пещта. Когато обаче надзорниците се оттеглят, той ги изважда, потушава пламъците и предава обгорените листове на ФБР. Робърт се оказва Паул Борхарт — ветеран от германската армия и учен, който, макар и уволнен от университета, защото е евреин, се съгласява да замине за Съединените щати като политически емигрант и да шпионира в полза на Германия. Казва, че е вършил всичко като германски патриот. Осъден е на 20 години. (И той, и другите избягват смъртната присъда, тъй като шпионските им действия са извършени преди началото на войната.)