Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Spy Book: the encyclopedia of espionage, 1997 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- , 2001 (Пълни авторски права)
- Форма
- Документалистика
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
- Оценка
- 5,6 (× 10 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
Издание:
Норман Полмар, Томас Б. Алън. Енциклопедия на шпионажа
Американска, първо издание
Редактор: Райчо Радулов
Коректор: Юлия Шопова
Технически редактор: Стефка Иванова
Художник: Виктор Паунов, 2001 г.
ИК „Труд“, 2001 г.
ISBN: 954–528–213–4
История
- — Добавяне
Пощенски марки
Ако погледнем назад в историята, правителствата не са имали желание да удостояват с почести шпионите си независимо от това, дали са били успешни или не. Един от немногото начини за прослава са били пощенските марки. Вероятно първият разузнавач, почетен по този начин, е НЕЙТЪН ХЕЙЛ — непрофесионален, но почитан шпионин от времето на Войната за независимост на Северна Америка. През 1922 г. американската пощенска служба издава марка за половин цент с образа на Хейл като част от серия, посветена на видни американци. Сред другите личности в тази серия са ДЖОРДЖ ВАШИНГТОН — един от първите ръководители на американското разузнаване, Линкълн, Франклин, Теодор Рузвелт и Грант.
През следващите 4 десетилетия в света не е отбелязана появата на нито една „шпионска марка“. През 1960 г. Румъния издава марка в чест на родения там ДАНИЕЛ ДЕФО, известен преди всичко като автор на знаменития „Робинзон Крузо“ („Robinson Crusoe“). Но известно време Дефо се занимава с ВЪТРЕШНО РАЗУЗНАВАНЕ във Великобритания.
Съветският съюз, славейки се винаги със своите гръмки и даже помпозни проекти, пуска 6 пощенски марки на разузнавателна тематика. Първата от тях — на стойност 4 копейки — излиза през 1960 г. и е посветена на РИХАРД ЗОРГЕ, успешно действал срещу японците цели 8 години преди да бъде заловен и екзекутиран.
През 1990 г. в Съветския съюз е издадена серия от 5 красиво изпълнени марки (всяка със стойност от 5 копейки) в чест на следните крупни дейци от съветското разузнаване:
Полковник С. А. Ваупшасов (1899–1976) — през 1920–1924 г. се намира на нелегална работа в Беларус и действа против белогвардейците поляци, а през 1937–1939 г. е в Испания; служи в съветските органи на държавна сигурност до 1953 г.; Герой на Съветския съюз.
Полковник РУДОЛФ АБЕЛ (1903–1971) — съветски АГЕНТ-НЕЛЕГАЛ, действащ през 50-те години в Съединените щати.
ХАРОЛД (КИМ) ФИЛБИ (1912–1988) — един от членовете на изключително успешната агентурна група ПЕТОРКАТА ОТ КЕЙМБРИДЖ, който дълго време успява да предава на руснаците строго секретна англо-американска информация от Лондон и Вашингтон. (Филби е единственият член от петорката, на когото е оказана такава чест.)
И. Д. Кудря (1912–1942) — участва в многобройни диверсионни и саботажни операции срещу германците в Украйна през 1941–1942 г. Заловен и убит от германците; Герой на Съветския съюз.
Полковник Конон Молоди (1922–1970) — ветеран от Втората световна война, сътрудник на съветското разузнаване, известен на Запад под името ГОРДЪН ЛОНСДЕЙЛ.
През 1964 г. в Източна Германия пускат серия от 6 марки в чест на германци, които са се борили срещу нацизма през Втората световна война. Сред тях са членове на ЧЕРВЕНИЯ ОРКЕСТЪР. (В чест на Милдрид Фиш Харнак и съпруга й Арвид, измъчвани от нацистите, е пусната марка от 40 пфенига. Всички марки са били продавани по-скъпо от номиналната им стойност. Допълнителните средства са използвани за построяването на мемориал, посветен на жертвите от нацизма.)
Трябва да се отбележи, че пощенските марки са били използвани и в шпионската дейност. В определени случаи тайни съобщения в микроточки са били скривани в марки. Според някои сведения именно така е била поддържана връзката между съветското разузнаване и ЮЛИУС РОЗЕНБЕРГ и съпругата му Етел — членове на МРЕЖАТА АТОМНИ ШПИОНИ.
Има свидетелства, че през Първата световна война един германски шпионин в британската военноморска база в Инвъргордън, Шотландия, е използвал пощенски марки като своего рода КОД. Три перуански марки например са означавали, че в базата се намират 3 леки крайцера. Но подобни истории са по-скоро измислица на писателите на шпионските романи от това време, отколкото действия и постъпки на истински действащи АГЕНТИ.
При друг случай пощенските марки са били използвани за напомняне да се прояви бдителност. През 1943 г. в Куба е издадена серия от 5 марки със стойност 5 сентавос — върху тях е изобразен човек, от чието лице свалят маска. Надписът гласи: Разобличавай агентите на петата колона.
Трябва да се спомене още една пощенска марка, която е пусната в чест на човек, който не е шпионин. През 1931 г. в Канада излиза марка от 1 долар в памет на ЕДИТ КЕВЪЛ, екзекутирана от германците през Първата световна война за укриване на съюзнически войник. Широко разпространено е мнението, че тя се е занимавала с шпионаж.