Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Spy Book: the encyclopedia of espionage, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Документалистика
Жанр
  • Няма
Характеристика
Оценка
5,6 (× 10 гласа)

Информация

Сканиране
Диан Жон (2010 г.)
Разпознаване, корекция и форматиране
dave (2010 г.)

Издание:

Норман Полмар, Томас Б. Алън. Енциклопедия на шпионажа

Американска, първо издание

Редактор: Райчо Радулов

Коректор: Юлия Шопова

Технически редактор: Стефка Иванова

Художник: Виктор Паунов, 2001 г.

ИК „Труд“, 2001 г.

ISBN: 954–528–213–4

История

  1. — Добавяне

Черен океан

Тайна японска организация, създадена през 1881 г. с цел да разшири японското влияние в Азия и да провежда разузнаване против Китай, Корея, Манджурия и Русия. Черен океан е първата организация в Япония, която организира получаването на разузнавателна информация от тайни АГЕНТИ.

Японското название на организацията Гениоша произлиза от Генаки нада, т.е. черният океан или черният пролив, който разделя най-южния японски остров Кюшу от Корея. Котаро Хираока, от богато самурайско семейство от Кюшу, създава организацията през 1881 г., но най-известният й лидер е Мицуру Тояма — японец с произход от ниските слоеве на обществото и също от Кюшу. За такива хора американците казват: „Човек, който сам себе си е създал“ (self-made man). Тояма, с 2 меча в пояса, става ръководител на клана „странстващите самураи“, които в Япония са „подпорите“ на обществото.

Организацията провъзгласява националпатриотически лозунги (главният от които е „Почитайте императорското семейство“), но в действителност, както отбелязва Р. Стори в книгата „Двойните патриоти“ („The Double Patriots“, 1957), тя е „терористична организация и школа за шпиони“. В края на XIX в. подобни японски кланове се обединяват в т.нар. Общество за единна култура в Източна Азия и откриват в Шанхай свой учебно-тренировъчен център за подготовка на тайни агенти.

Китай е традиционната главна мишена за разузнавачите от Черния океан. Действайки от името на правителството, организацията снабдява японската армия с необходимата разузнавателна информация. Тояма лично създава японска агентура в Китай със седалище в Ханкоу.

Организацията открива редица нощни заведения в Япония, Китай и Корея, където се водят потенциалните спонсори и държавни чиновници с надеждата, че в компанията на проститутките ще изпуснат някакви важни сведения. По такъв начин, активно прибягвайки към сексуалния шантаж, Черният океан не само събира разузнавателна информация, но и си осигурява достатъчно средства за самофинансиране.

Групата Тенюкьо — клон на Черен океан, действа в Корея и търси връзки с местните подривни и революционни движения с цел да отслаби корейските власти и да подготви почвата за предаването на страната под протектората на Япония.

Вж. ЧЕРЕН ДРАКОН.