Към текста

Метаданни

Данни

Серия
Последната република (1)
Включено в книгата
Оригинално заглавие
Последняя республика (Почему Советский союз проиграл вторую мировую войну), (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Документалистика
Жанр
Характеристика
Оценка
5 (× 19 гласа)

Информация

Сканиране, разпознаване, корекция и форматиране
divide (2011 г.)

Издание:

Виктор Суворов. Последната република

Част първа

Книга трета от трилогията „Ледоразбивачът“

Второ издание

Превод: Борис Мисирков

Редактор: Георги Борисов

Художник: Михаил Танев

Коректор: Венедикта Милчева

Преводът за българското издание е адаптиран с изключителното разрешение на автора.

Формат: 32/84/108

Печатни коли: 21

Издателство Факел експрес, 2002 г.

ISBN: 954-9772-19-5

История

  1. — Добавяне

3

Казват ни, че Хитлер нападнал Сталин и чак тогава се оформила антихитлеристката коалиция. В действителност нещата стояли другояче. Сталин създал антихитлеристката коалиция преди германското нападение. Потвърждение на това са британските доставки на оръжие за Сталин преди 22 юни 1941 година. В Британия можах да издиря един моряк, който бил в екипажа на британския кораб, докарал в Мурманск на 12 юни 1941 година първата пратка оръжие. Разговора си с него записах на магнетофон на 16 март 1989-а и го заверих по съответния начин. Проверих сведенията на моряка посредством архивите. В светлината на намерените документи ми се струва, че и Британия, и Съветският съюз са скрили някои моменти от своите отношения, а въпросът за първия арктически керван към съветските северни пристанища заслужава специално разглеждане. Сега само насочвам вниманието ви към пикантността на ситуацията: Британия е във война и изпитва страхотен недостиг на оръжие. А Съветският съюз теоретично се намирал в състояние на мир. И ето че воюваща Британия доставя оръжие на една невоюваща страна. Ситуацията е още по-пикантна поради това, че Германия воюва срещу Британия. На Германия също не й достига оръжие, на първо място — големи надводни кораби. И ето че Германия също доставя на Сталин оръжие, включително и недостроения (тоест най-модерен) тежък кръстосвач „Лютцов“. Сталин получавал оръжие и от двете воюващи страни. Оставайки си формално неутрален, той отделял повече внимание на въоръжаването на своята армия от лидерите на страните, които вече били въвлечени във войната.

Съюзът с Британия автоматично осигурявал на Сталин съюз с Австралия, Нова Зеландия, Индия, Южна Африка, Канада и други държави.

Можем да кажем дори нещо повече: щом през април 1940 година съветската дипломация е поставяла въпроса за отменянето на ограниченията за допущането на съветските инженери в американските авиационни заводи, значи антихитлеристката коалиция вече е съществувала.