Метаданни
Данни
- Серия
- Последната република (1)
- Включено в книгата
-
- Оригинално заглавие
- Последняя республика (Почему Советский союз проиграл вторую мировую войну), 1995 (Пълни авторски права)
- Превод от руски
- Борис Мисирков, 1996 (Пълни авторски права)
- Форма
- Документалистика
- Жанр
- Характеристика
-
- Адолф Хитлер
- Втора световна война
- Йосиф Сталин
- Теория на конспирацията
- Фашизъм — комунизъм — тоталитаризъм
- Шпионаж
- Оценка
- 5 (× 19 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, разпознаване, корекция и форматиране
- divide (2011 г.)
Издание:
Виктор Суворов. Последната република
Част първа
Книга трета от трилогията „Ледоразбивачът“
Второ издание
Превод: Борис Мисирков
Редактор: Георги Борисов
Художник: Михаил Танев
Коректор: Венедикта Милчева
Преводът за българското издание е адаптиран с изключителното разрешение на автора.
Формат: 32/84/108
Печатни коли: 21
Издателство Факел експрес, 2002 г.
ISBN: 954-9772-19-5
История
- — Добавяне
3
От нормалната бойна подготовка въздушнодесантните корпуси скоро преминали към твърде конкретна подготовка. След 13 юни 1941 година били дадени съответните нареждания и извършени най-най-последните приготовления за изпълняване на бойните задачи, например в районите на летищата за товарене били складирани десетки хиляди парашути.
Но Хитлер нанесъл изпреварващ удар, освобождението се провалило и стоварването на въздушни десанти в тила на противника станало излишно. За всички десантни корпуси се създала такава ситуация: в отбранителната война те са излишни. Началник-щабът на Югозападния фронт генерал-лейтенант М. А. Пуркаев популярно обяснил на полковник А. И. Родимцев: „А бе, другарю Родимцев, сега обстановката е такава, че и без да скачаш с парашут, като нищо можеш да се озовеш в тила на противника. Някои наши части и дори съединения вече се намират в обкръжение. А вие се каните да скачате с парашути…“ („Твои, Отечество, сыновья“, с. 29).
Да, в отбранителна война не се иска да скачаш с парашут. Трябва да се спират противниковите танкове. Това трябвало да вършат и петте корпуса. Но за десантирането (вече ненужно) всичко било подготвено. И парашутите са вече в районите на летищата за товарене. И ето че командирът на 4-ти вдк генерал-майор Жадов виква при себе си помощник-началника на оперативния отдел на щаба на корпуса капитан А. Я. Горячов:
— Знаете ли, другарю капитан, какво е злато?
Той бил смаян от неочаквания въпрос, но все пак отговорил:
— Представям си, макар че никога не съм имал злато.
— Не е вярно — му казвам аз, — на всеки червеноармеец и командир е зачислен парашут. Това е нашето държавно злато. А къде се намират сега няколко хиляди парашута? В гората, на един километър от река Березина. Организирайте извозването на това имущество в тила („Четыре года войны“, с. 16).
Преди 22 юни парашутите били докарани в гората, а сега трябвало да бъдат спасявани. Армейски генерал Жадов съобщава, че капитан Горячов изпълнил задачата — намерил отнякъде камиони и под картечния огън на настъпващия противник превозил парашутите на безопасно място, за което бил награден с орден.