Метаданни
Данни
- Серия
- Последната република (1)
- Включено в книгата
-
- Оригинално заглавие
- Последняя республика (Почему Советский союз проиграл вторую мировую войну), 1995 (Пълни авторски права)
- Превод от руски
- Борис Мисирков, 1996 (Пълни авторски права)
- Форма
- Документалистика
- Жанр
- Характеристика
-
- Адолф Хитлер
- Втора световна война
- Йосиф Сталин
- Теория на конспирацията
- Фашизъм — комунизъм — тоталитаризъм
- Шпионаж
- Оценка
- 5 (× 19 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, разпознаване, корекция и форматиране
- divide (2011 г.)
Издание:
Виктор Суворов. Последната република
Част първа
Книга трета от трилогията „Ледоразбивачът“
Второ издание
Превод: Борис Мисирков
Редактор: Георги Борисов
Художник: Михаил Танев
Коректор: Венедикта Милчева
Преводът за българското издание е адаптиран с изключителното разрешение на автора.
Формат: 32/84/108
Печатни коли: 21
Издателство Факел експрес, 2002 г.
ISBN: 954-9772-19-5
История
- — Добавяне
Глава 4
Какво ще настъпи след паузата?
Ако Русия сключи мир, този мир ще е само примирие. Социалистическата революция в Русия ще победи едва когато тя бъде заобиколена от пръстен от социалистически републики сестри. Сключеният с империалистическа Германия мир ще е епизодично явление. Той ще ни осигури малка пауза, след която отново ще закипи война.
1
На руските комунисти трябва да им се признае: дори измежду тях се появявали (понякога) хора, които смятали, че трябва да се отхвърли господството на бюрокрацията, тоест държавната намеса в икономиката, тоест социализмът, и да се осъществи връщане към нормалния човешки живот.
Между тези малцина е „любимецът на партията“ Николай Бухарин. В миналото Бухарин бил теоретик на масовите разстрели като един от начините за отглеждане на новата порода хора на комунистическото утре — на хомо советикус. След провала на цяла поредица от опити на Червената армия да започне втора световна война и Световна революция Бухарин се вразумил и хвърлил на масите един доста некомунистически лозунг: „Забогатявайте!“
Под такъв лозунг можело да се живее човешки и хората нямало защо да бягат от страната си. Но ако масите живеят под такъв лозунг, за какво им е комунистите да са начело на държавата?
Другарят Сталин решил, че лозунгът „Забогатявайте!“ представлява явно отклонение от идеалите, че от Бухарин нов комунистически човек в никой случай не може да се получи. Затова другаря Бухарин го тикнали в мазето за разстрели, в същото онова мазе, което той преди време бил възпявал.
А какво да правят всички останали комунисти, които не се отрекли от идеалите си и не се озовали в мазето за разстрели? Техният режим не можел да води съвместно съществуване с нормалните страни, затова съседните страни трябвало да бъдат превърнати в сестри републики, но тогава щели да се появят нови граници, отвъд които щяло да има други нормални страни, те на свой ред трябвала да бъдат превръщани… и т.н. За целта бил нужен „световен пожар“, а той все не искал да се разпали.
След като не си могъл да завладееш една неприятелска страна (или страни, или цял свят), а няма начин да се откажеш от завладяването им, остават ти два пътя:
а) безплодни опити да продължаваш щурма;
б) да прекратиш щурма, да подпишеш примирие, да се подготвиш както трябва и да повториш щурма.
В руската комунистическа партия незабавно се появили привърженици както на първия, така и на втория път.
За първия път бил Троцки с идеята си за перманентната революция. За втория — Ленин и Сталин.