Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Calotte et calotins, 1882 (Пълни авторски права)
- Превод от руски
- Борис Мисирков, 1967 (Пълни авторски права)
- Форма
- Разни
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 5,3 (× 9 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, разпознаване и корекция
- filthy (2012 г.)
Издание:
Лео Таксил. Свещеният вертеп
Второ издание
Преводач: Борис Мисирков
Редактор: Димитър Попиванов
Художник: Петър Добрев
Художествен редактор: Пенчо Мутафчиев
Технически редактори: Станка Милчева и Васил Ставрев
Коректор: Ани Байкушева
Дадена за набор: м. ноември 1980 г.
Подписана за печат: м. април 1981 г.
Излязла от печат: м. май 1981 г.
Печатни коли: 34,50
Издателски коли: 31,72
Формат: 60/84/16
Издателство на Отечествения Фронт — София, 1981 г.
ДП „Тодор Димитров“ — София, 1981 г.
История
- — Добавяне
Изгубеният престол
Отон получил посланието на римляните, но въпреки тежките обвинения не пожелал да прибягва до крайни мерки. Той се задоволил с едно строго предупреждение, на което Йоан XII отговорил с обещание да поправи грешките си (той наричал, това грешки), като се оправдавал със своята младост.
Императорът повярвал на лицемерните му уверения и в знак на това, че иска да поддържа добри отношения с папата, изпратил в Рим Мюнстерския и Кремонския епископ.
Йоан XII ги посрещнал най-радушно в Латеранския дворец, но само след осем дена ги отпратил и заповядал да отворят вратите на Рим пред конкурента на Отон — Адалберт (сина на Беренгар), който влязъл триумфално в града и се настанил в древния патрициански дворец.
Възмутен от предателството на Йоан XII, Отон незабавно повел войските си към Рим. Йоан и Адалберт сметнали за благоразумно да не дочакат Отон и побягнали, като задигнали цялото съкровище на свети Петър.
„Да спасим касата!“ — това е вечният девиз на първосвещениците.
Преди да се появи императорът, римското население се раз делило на два лагера; към единия се присъединили всички честни граждани, към другия — бандитите и крадците. Излишно е да се обяснява, че последните били привърженици на папата.
Появата на многобройна армия веднага охладила войнствените настроения на тази шайка; без да окажат съпротива, те изразили своята покорност и дали клетва за нерушима вярност към императора. Но Отон решил да накаже строго папата и побързал да свика събор. На събора присъствали четиридесет епископи, тридесет кардинали, трима дякони и много монаси и миряни. Що се отнася до Йоан XII, той не благоволил да се яви. Когато императорът изразил своето съжаление по повод на това, че папата не е сметнал за нужно да се защищава, един от епископите възкликнал: „Той извършваше престъпления пред очите на всички и слуховете за тях са стигнали до народа на далечна Индия. Йоан XII покри името си с позор!“
Отон настоял обвиненията да се формулират по-точно. Тогава епископите и кардиналите един след друг започнали да изброяват малките и големи прегрешения на папата, всички случаи на светотатство, всичките му тежки престъпления.
По думите на епископ Петър Йоан XII служел литургия пиян; а епископ Нарни видял с очите си как папата ръкоположил някого за дякон… в една конюшня.
Йоан бил вдигал тостове за здравето на сатаната и викал на помощ Юпитер, когато играел на карти; по време на оргиите Йоан сам се наричал жрец на Венера.
Подобни обвинения се сипели от всички страни сред възмутения ропот на събраните.
Ако за нас съборът е обикновен фарс, не бива да забравяме, че през оная епоха съборите са били особено важно събитие. Освен това обвиняемият бил не обикновено лице, а човек с висш духовен сан.
Представете си, че някой шут намисли да си прави шеги, като изпраща любовни писма в хляба за светото причастие. Или че изведнъж на някой шегобиец му хрумне да храни златни рибки в съда за светена вода с помощта на старинен иригатор. Ние ще възприемем това като плоска шега, но все пак шега — и дори невинна. Но ако това е извършено от служител на църквата, какво да кажем тогава? Нима професията му сама по себе си не го задължава да вярва в светостта на нафората, както и в светостта на съда с обредната течност? Не, тогава тези дяволии стават твърде знаменателни факти: по тях може да се съди за лицемерието на служителите на църквата.
След като изредили всички, така да се каже, дребни грехове на Йоан XII, съборяните се заели с тежки грехове: Йоан XII продавал епархии; ръкополагал за епископи и свещеници непълнолетни деца; публично вършел чудовищно прелюбодейство с майка си Мароция и с леля си; раздал на куртизанките си църковните пари, събрани за бедните; превърнал папския дворец в публичен дом; избол очите на Бенедикт — своя духовен наставник, който загинал от ръката на палача; заповядал да удушат в негово присъствие кардинал Йоан, след като предварително го скопил.
В заключение съборът потвърдил с тържествена клетва истинността на тези обвинения.
Независимо от неоспоримите доказателства императорът отказал да съди задочно папата и наредил на войниците си да тръгнат по неговите дири. Скоро те се върнали и докладвали, че светият отец с бойни доспехи, с меч и шлем, заобиколен от куртизанки, се движи начело на един обоз, натъпкан догоре със свещници, разпятия, купи и други църковни утвари.
Виновността на Йоан XII била установена окончателно. Но Отон, който искал съдът да има абсолютно безпристрастен характер, изпратил на Йоан XII писмо, в което му предлагал да се оправдае.
В отговор Йоан заплашил императора, че ще го прокълне.
Отон повторил поканата си, но папата не го удостоил с отговор.
Тогава императорът поискал мнението на всички членове на събора и обявил Йоан XII за свален.
Доблестният първосвещеник обаче още не си бил казал последната дума.