Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Calotte et calotins, 1882 (Пълни авторски права)
- Превод от руски
- Борис Мисирков, 1967 (Пълни авторски права)
- Форма
- Разни
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 5,3 (× 9 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, разпознаване и корекция
- filthy (2012 г.)
Издание:
Лео Таксил. Свещеният вертеп
Второ издание
Преводач: Борис Мисирков
Редактор: Димитър Попиванов
Художник: Петър Добрев
Художествен редактор: Пенчо Мутафчиев
Технически редактори: Станка Милчева и Васил Ставрев
Коректор: Ани Байкушева
Дадена за набор: м. ноември 1980 г.
Подписана за печат: м. април 1981 г.
Излязла от печат: м. май 1981 г.
Печатни коли: 34,50
Издателски коли: 31,72
Формат: 60/84/16
Издателство на Отечествения Фронт — София, 1981 г.
ДП „Тодор Димитров“ — София, 1981 г.
История
- — Добавяне
Къщичка в Лорето[1]
Юбилеят не е единственото изобретение на убиеца на Целестин. Тъй като постоянно имал нужда от пари, светият отец непрекъснато мислел за пътищата към кесиите на вярващите. Веднъж той заявил, че ангелите му обещали да пренесат от Назарет в Галилея (от територията на мюсюлманите) къщичката, в която светата дева се е родила, сгодила се със свети Йосиф и е заченала Христос от светия дух. И наистина не минали и осем дена и Бонифаций се обърнал към християните с покана да посетят Далмация[2], за да видят дома на божата майка, преместен от ангелите на една безлюдна планина, но скоро светият отец забелязал, че голямото разстояние, което трябвало да изминат повечето вярващи, за да стигнат до дома на Богородица, чувствително се отразява върху доходите му. И добрите ангели пренесли къщурката на друго място — в Реканати[3]. Свещенослужителите започнали да разказват какви чудеса стават всеки ден около къщичката: ветровете пеят дивни мелодии, дъбовете привеждат върхари, за да поздравят божата майка, а гората се озарява от невиждана светлина. Резултатът не закъснял. Поклонниците започнали да се трупат около къщичката. Никоя знаменита куртизанка не е имала доходите на мадоната на Реканати. Наистина самата тя не се ползвала от даровете, които й принасяли. От време на време папата изпращал свои ангели, които събирали съкровищата, натрупани в къщурката. Трябва да отбележим, че и разбойниците, които не били малко в тая местност, често обирали бедната дева Мария преди идването на папските агенти.
На Бонифаций никак не му се харесвала конкуренцията на неговите колеги от широкия друм. Той помолил ангелите да пренесат за трети път недвижимия имот и да го сложат на такова място, където ще бъде недостъпен за нечестивците. Ангелите пуснали къщурката в някаква нива. Но двама съседи започнали да спорят за парцела, на който била кацнала летящата къщичка.
И папата отново бил принуден да потърси услугите на ангелите. Те пренесли къщичката в Лорето и оттогава тя си стои там. Сигурно и ангелите са били доволни, че най-сетне угодили на Бонифаций: следващото пренасяне на къщичката би ги затруднило, тъй като тя била сложена в огромната великолепна черква, построена специално за запазване на светинята. Такава е историята на къщичката в Лорето.
Папа Бонифаций много талантливо спекулирал с човешката глупост и извличал от нея огромни печалби.