Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Calotte et calotins, 1882 (Пълни авторски права)
- Превод от руски
- Борис Мисирков, 1967 (Пълни авторски права)
- Форма
- Разни
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 5,3 (× 9 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, разпознаване и корекция
- filthy (2012 г.)
Издание:
Лео Таксил. Свещеният вертеп
Второ издание
Преводач: Борис Мисирков
Редактор: Димитър Попиванов
Художник: Петър Добрев
Художествен редактор: Пенчо Мутафчиев
Технически редактори: Станка Милчева и Васил Ставрев
Коректор: Ани Байкушева
Дадена за набор: м. ноември 1980 г.
Подписана за печат: м. април 1981 г.
Излязла от печат: м. май 1981 г.
Печатни коли: 34,50
Издателски коли: 31,72
Формат: 60/84/16
Издателство на Отечествения Фронт — София, 1981 г.
ДП „Тодор Димитров“ — София, 1981 г.
История
- — Добавяне
Папски поздравления
Великият глава на католическите бандити Григорий XV възнаградил германските херцози за голямата услуга, която те оказали на католическата църква.
След това Григорий помолил френския крал да се постави в услуга на интересите на светия престол. Печалният фанатик Людовик XIII веднага откликнал на предложението на папата и направил всичко, което било по силите му, за да зарадва негово светейшество.
В кралството започнала жестока война срещу калвинистите: една след друга им били отнети всички свободи, които те си извоювали с цената на толкова жертви. Те вече нямали право нито да се събират, нито да се защищават и били принудени доброволно или насила да се откажат от калвинизма. Аристократите-протестанти сами предложили услугите си на краля и приели католицизма, за да получат звания и длъжности и да запазят привилегиите на своята каста, които сериозно се оспорвали от третото съсловие.
Папата дълбоко се трогнал от предаността на тъпия Людовик XIII и му изказал благодарност със следните думи:
Скъпи синко, вие, който сте украшение на вселената и слава на нашия век, следвайте и занапред пътя на светостта. Нека изпитат силата на ръката ви онези, които не признават бога. Не проявявайте милосърдие към еретиците и се постарайте да заслужите правото да застанете някога отдясно на Исус Христос, като му поднесете в жертва всички антихристи, сеещи зараза във вашето кралство.
Делото на Реформацията било предадено не само от френската аристокрация, но и от цялото висше общество на протестантските държави, което се отрекло от своята религия и се изплашило до смърт от идеите за независимостта, заплашващи съществуването на дворянските права и привилегии.
На папството му оставало да сломи само Англия. Но хитрият Григорий сметнал, че в тази трудна операция трябва да се откаже от насилствените методи и да прибегне до мирната политика. Той водел преговори с краля на Англия и вземал под внимание факта, че негово величество мечтае да ожени сина си за испанската принцеса, но намерението му неизменно било осуетявано от Павел V. След като връчил на английския крал була за разрешение за брака, без да поставя никакви условия, той казал само на младия принц: „Надявам се да видя как старите семена на християнската вяра, от които сред английските крале са поникнали такива прекрасни цветя, отново ще покълнат във вашето сърце. Аз гледам на съюза ви с католичка като на щастливо предзнаменование за римската църква.“
Яков I не поискал да остане длъжник на толкова любезния свети отец и със специална заповед разрешил на католиците пълна свобода на богослужението в Англия.
По този начин Григорий XV успял да разпростре своята власт в цяла Европа. Но за неговото ненаситно тщеславие и това било малко — той поискал да покори целия свят и за тази цел изпратил многобройните пълчища на черната армия да завоюват двете Америки, Индия, Китай, Япония, Азия и Африка.
Всеки знае колко варварски са се „трудили“ в името на божията слава любвеобилните синове на Игнатий Лойола.