Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Calotte et calotins, 1882 (Пълни авторски права)
- Превод от руски
- Борис Мисирков, 1967 (Пълни авторски права)
- Форма
- Разни
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 5,3 (× 9 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, разпознаване и корекция
- filthy (2012 г.)
Издание:
Лео Таксил. Свещеният вертеп
Второ издание
Преводач: Борис Мисирков
Редактор: Димитър Попиванов
Художник: Петър Добрев
Художествен редактор: Пенчо Мутафчиев
Технически редактори: Станка Милчева и Васил Ставрев
Коректор: Ани Байкушева
Дадена за набор: м. ноември 1980 г.
Подписана за печат: м. април 1981 г.
Излязла от печат: м. май 1981 г.
Печатни коли: 34,50
Издателски коли: 31,72
Формат: 60/84/16
Издателство на Отечествения Фронт — София, 1981 г.
ДП „Тодор Димитров“ — София, 1981 г.
История
- — Добавяне
Прекалената признателност е пагубна
Веднъж кардиналите Карл и Алфонсо Карафа били обкръжени от патрул, когато отивали на заседание на консисторията. Офицерът от стражата им вързал ръцете с думите: „По заповед на негово светейшество.“
Кардиналите трябвало да се подчинят. Те не се чувствали виновни, понеже не участвали в никакъв заговор срещу първосвещеника, дори напротив, тъкмо на тях той дължал удостояването си с папски сан и те винаги били негови верни привърженици.
Родът Карафа притежавал несметни богатства, огромни имения, дворци, луксозни вещи, за които можели да му завидят дори кралете; никой друг нямал такива коне, такъв кучкарник, такива красиви жени и изнежени юноши.
На братята безспорно им завиждали и те имали много врагове. Те, разбира се, са жертва на долна клевета, но всичко ще се изясни още след първия разпит. Те ще докажат невинността си и затова няма смисъл да се тревожат. Така си мислели кардиналите, когато се намерили във ватиканския затвор.
И не се излъгали в едно: на тях им завиждали, погубило ги собственото им богатство, а виновникът за нещастието им бил самият папа: той поискал да заграби съкровищата на фамилията Карафа и да обогати роднините си.
Конфискуването на имотите е проста работа: трябва само да си сигурен, че никой няма да си ги поиска обратно. Единствена гаранция за това е смъртното наказание. Така решил папата.
Но подобна присъда се нуждаела все пак от минимална мотивировка. И папата заявил, че пленниците владеят заграбено имущество, което са придобили благодарение на техния роднина Павел IV.
„Трябва да се ликвидира вредният непотизъм — завършил той, — аз искам да дам на приемниците си нагледен урок, за да не се заловят и те да обогатяват своите роднини.“
Докато циничният мошеник говорел за злоупотребите на непотизма, имотите на Карафа преминали в ръцете на папските племенници още преди присъдата да влезе в сила.
Кардинал Карл — същият, който най-много помогнал на Джовани Медичи, като му осигурил гласовете на свещената колегия, бил удушен, другите му роднини били обезглавени, а труповете им — хвърлени в Тибър.
Само Алфонсо Карафа могъл да се откупи (за сто хиляди екю), след което изчезнал от Рим.
Но по онова време йезуитите вече са били пръснати из цял свят и никой не можел да се изплъзне на папата, където и да намерела приют набелязаната жертва. След три месеца през време на едно посещение в Неапол Алфонсо Карафа внезапно се разболял и умрял в тежки мъки. Някакъв йезуит все пак успял да проникне при него и да го отрови.