Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Calotte et calotins, 1882 (Пълни авторски права)
- Превод от руски
- Борис Мисирков, 1967 (Пълни авторски права)
- Форма
- Разни
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 5,3 (× 9 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, разпознаване и корекция
- filthy (2012 г.)
Издание:
Лео Таксил. Свещеният вертеп
Второ издание
Преводач: Борис Мисирков
Редактор: Димитър Попиванов
Художник: Петър Добрев
Художествен редактор: Пенчо Мутафчиев
Технически редактори: Станка Милчева и Васил Ставрев
Коректор: Ани Байкушева
Дадена за набор: м. ноември 1980 г.
Подписана за печат: м. април 1981 г.
Излязла от печат: м. май 1981 г.
Печатни коли: 34,50
Издателски коли: 31,72
Формат: 60/84/16
Издателство на Отечествения Фронт — София, 1981 г.
ДП „Тодор Димитров“ — София, 1981 г.
История
- — Добавяне
Поредица от заговори
От ден на ден положението в папските владения ставало все по-тежко. Две бедствия наведнъж сполетели Милано: чумата и племенникът на папата, архиепископ Шарл Бароме. Рим бил изтощен от машинациите на светия отец и неговия възлюбен син, които изкупили всички зърнени храни, за да спекулират с тях по-късно.
Отвсякъде се сипели проклятия върху Григорий XIII. „Скоро — разказва летописецът — се появиха разбойнически шайки, които бродеха по пътищата, грабеха пътниците и търговците и дори нападаха свещения град.
Нещастниците, станали разбойници от глад и отчаяние, понякога намираха подкрепа от могъщите сеньори. Те мразеха папската тирания и приютяваха в двореца си бандитите.
Папата нареди да бъдат претърсени всички къщи в околностите на Рим, а особено грижливо — двореца на Раймондо Урсино.
Изпълнявайки заповедта на папата, агентите арестуваха в двореца на Урсино неколцина невинни. Но когато те вече се готвеха да откарат арестуваните, за да ги хвърлят в подземието на замъка Сант Анджело, пристигна сеньорът със свитата си. Той настоя да освободят пленниците, но офицерът от римската курия отказа. В резултат на това се стигна до схватка, в която Раймондо Урсино бе убит.
Убийството предизвика вълнение сред народа, римляните се втурнаха във Ватикана и Григорий съумя да успокои тълпата едва когато заповяда да обезглавят незабавно офицера и войниците, които бяха убили Урсино.
Дълбоката омраза, която всички класи на обществото хранеха към папския деспотизъм, помогна на брата на Раймондо Урсино да вдигне бунт и да нападне замъка на внука на Григорий. След като го уби със собствените си ръце, Урсино избяга с цяла тълпа недоволни от Рим, където започна страшен терор.“
Но колкото и да било ангажирано вниманието на Григорий XIII от разбойническите шайки, той все пак не забравял съкровените си планове: съобразявайки се с интересите на Испания, той поддържал Анжуйския херцог, като продължавал да плете интриги против Нидерландия. А когато хазната му отново започнала да се опразва, папата твърдо решил да нанесе окончателен удар и да отстрани от сцената Оранския принц, един от най-опасните противници на римската курия. Но йезуитът, на когото била възложена светата мисия, не улучил (божият пръст се намесил не навреме!); той бил заловен на местопрестъплението и народът се саморазправил с него.
Неуспехът на заговора вбесил неуморния Григорий XIII. С помощта на учениците на Лойола той намерил един фанатик, който имал по-голямо щастие от предшественика си и убил с нож страшния враг на апостолическата църква.
Папата-убиец направил опит да се отърве по същия начин, и то колкото може по-скоро, от Елисавета Английска. Той въоръжил друг фанатик и го изпратил в Англия. Но там заговорът пропаднал, а несръчният агент бил разобличен и екзекутиран.
Скъпо струва мъченическият венец!
Кралица Елисавета била изкарана от търпение и издала един едикт, за да сплаши католиците и йезуитите, като им забранила под страх от смъртно наказание да пристъпят на Британските острови.