Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Calotte et calotins, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Разни
Жанр
  • Няма
Характеристика
  • Няма
Оценка
5,3 (× 9 гласа)

Информация

Сканиране, разпознаване и корекция
filthy (2012 г.)

Издание:

Лео Таксил. Свещеният вертеп

Второ издание

Преводач: Борис Мисирков

Редактор: Димитър Попиванов

Художник: Петър Добрев

Художествен редактор: Пенчо Мутафчиев

Технически редактори: Станка Милчева и Васил Ставрев

Коректор: Ани Байкушева

Дадена за набор: м. ноември 1980 г.

Подписана за печат: м. април 1981 г.

Излязла от печат: м. май 1981 г.

Печатни коли: 34,50

Издателски коли: 31,72

Формат: 60/84/16

Издателство на Отечествения Фронт — София, 1981 г.

ДП „Тодор Димитров“ — София, 1981 г.

История

  1. — Добавяне

Пиянство, вероломство и мошеничество

Когато се научил за смъртта на Инокентий XI, Людовик XIV побързал да изпрати на своя посланик в Рим нареждането да раздава внушителни суми на членовете на кардиналската колегия, за да му изберат папа по негов вкус.

Това средство било най-сигурното. По указание на френския посланик мнозинството гласувало за Александър VIII[1].

Новият папа великолепно съчетавал в себе си двата най-характерни порока на Климент IX и Климент X — той бил лакомник и пияница. След изобилните вечери негово светейшество пиянствал по цяла нощ и пеел песни, които обикновено сам си съчинявал.

Неговият незаконен син и фаворит получил кардиналски сан, а освен това светият отец го назначил за суперинтендант по църковните работи, велик канцлер и авиньонски легат, като му осигурил и богати енории, общият доход от които възлизал на не по-малко от петдесет хиляди екю годишно. Папата се показал щедър и спрямо другите членове на своето семейство, като разпределил между тях най-високите и най-доходни постове.

Инокентий XI бил оставил хазната в блестящо финансово състояние: все пак унищожаването на еретиците изисквало много по-малко пари от оргиите, игрите и любовниците. Неговият приемник бързо опустошил апостолските сандъци. Само за три седмици изключителните грижи за племенниците и племенничките изчерпали хазната и обременили светия престол с огромни дългове.

Яденето, пиенето и награждаването на роднините — това били главните занимания на негово светейшество в продължение на целия му понтификат.

След неговата смърт френският, крал пак се погрижил за избирането на папа, който да му бъде предан. Този път претендентите били повечко и сделката му излязла доста по-скъпо: на кардиналите били раздадени петнадесет милиона. И то по времето, когато поданиците на Людовик XIV буквално измирали от глад! Независимо от внушителността на сумата дебатите траяли много дълго и до последния момент резултатът от, изборите не можел да се предскаже. След шестмесечна борба под името Инокентий XII[2] папа станал протежето на Людовик XIV. Новият първосвещеник бил извънредно ловък. Той могъл да използва влиянието на отец Лашез и да издейства чрез него анулирането на всички едикти и ордонанси, които влизали в противоречие с интересите на римската курия.

Инокентий XII умрял заедно със своя век — в 1700 година. Малко преди смъртта си той не пропуснал да си спомни за всесветското опрощаване на греховете. Юбилеят от 1700-та година, както и всички предходни, дал великолепни печалби. Огромни количества злато потекли от всички християнски страни в съкровищницата на Ватикана. Но самият свети отец бил лишен от възможността да се възползва от плодовете на това доходно мероприятие.

Два месеца след неговата смърт новият папа, Климент XI[3], намерил апостолските сандъци пълни догоре — факт, който рядко се среща в аналите на историята на папството.

Бележки

[1] Александър VIII — папа (1689–1691 г.).

[2] Инокентий XII — папа (1691–1700 г.).

[3] Климент XI — папа (1700–1721 г.).