Метаданни
Данни
- Серия
- Граничен пост (1)
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Пост, 2019 (Пълни авторски права)
- Превод от руски
- Васил Велчев, 2019 (Пълни авторски права)
- Форма
- Роман
- Жанр
-
- Антиутопия
- Научна фантастика
- Постапокалипсис
- Приключенска фантастика
- Роман за съзряването
- Съвременна литература на ужаса
- Характеристика
- Оценка
- 4,8 (× 11 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране и разпознаване
- Фея Моргана (2020 г.)
- Корекция
- sir_Ivanhoe (2022 г.)
- Корекция
- NomaD (2022)
Издание:
Автор: Дмитрий Глуховски
Заглавие: Граничен пост
Преводач: Васил Велчев
Година на превод: 2019
Език, от който е преведено: руски
Издание: първо
Издател: Сиела Норма АД
Град на издателя: София
Година на издаване: 2019
Тип: роман (не е указано)
Националност: руска
Печатница: Алианс Принт
Излязла от печат: 15.12.2019
Отговорен редактор: Христо Блажев
Редактор: Ганка Филиповска
Художник: Живко Петров; Ольга Читайкина (фотографии)
Художник на илюстрациите: Васил Велчев; Анастасия Иванова; Илья Яцкевич
Коректор: Стойчо Иванов
ISBN: 978-954-28-3066-5
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/13851
История
- — Добавяне
8.
Мишел не сваля поглед от консервите, които са й връчили.
Пред локомотива, в светлината на фаровете, се тълпят хора. Бързат, разтоварват от спрелия наблизо трактор релсите, като стоножки ги мъкнат към чакъления насип и ги слагат на предишните им места.
Работят бързо, без да гледат в ослепителните лъчи, без да задават повече въпроси. Хората с наметалата стоят пред локомотива, отсичат пътя на работните мравки към вагоните. На всички им е нужно влакът да премине колкото се може по-бързо, всичко това вече да свърши.
Белокосият се е отдръпнал и командва нямо своите.
Някакъв друг човек — по-млад от първия, по-висок от него — вдига Мишел за ръката и я задърпва към хората. В ръката си държи таблета, с помощта на който се е пазарил с местните хора. Мишел не иска да си тръгва, вкопчва се с поглед в затъмнения вагон.
— Там беше Саша! Къде го карате! Къде карате Саша?!
Човекът написва на таблета: „Иди си вкъщи“. Мишел му изтръгва стъкления правоъгълник и с треперещи пръсти въвежда на екрана: „Къде карате Саша?“.
Той поклаща глава и изтраква: „В Москва“. Тя примигва, изтрива буквите му и ги заменя със свои: „Защо?“.
Отговарят й: „Иди си! Не бива да оставаш тук“. И после още: „Трябва по-бързо. Докато ти също не си станала“, и още: „обсебена“. Изтрива, пише: „Това е заразно!“.
Мишел се вглежда — очевидно това е млад човек. Протяга пръсти към лицето му, докосва бузата му — не знае как да го помоли по друг начин. И пита в таблета: „Това болест ли е? Ще ги излекуват ли там?“.
Човекът отмества таблета встрани, за да освети с екрана му Мишел — свилата се от ужас девойка — и разучава под синкавата светлина лицето й. После отговаря: „Не. Това не е болест“.
Мишел набира: „Тогава защо отивате там?“.
„Москва ни натресе това. Ние просто връщаме това обратно в Москва.“
Мишел бавно осъзнава: те карат такива, в каквито са се превърнали Саша и нейният дядо, не за да ги лекуват. Те искат да заразят с този кошмар Москва. Нейната Москва. Тя отблъсква от себе си таблета със страшните думи и крещи:
— Не! Не, не, не, не!
Отпред вероятно вече са сложили последния отрязък от релсите, хората стоят на четири крака, млатят беззвучно с чукове по стоманените клинци, пришиват релсите към траверсите; белокосият отново минава наблизо, нарежда на своите да се връщат в локомотива, сгребва ги с ръка от линията. Само младият остава до Мишел — навярно не може да престане да гледа в лицето й.
— Не! Да не сте посмели! Да не сте посмели! Не бива!
Не бива нейната Москва — Москва с Патриаршеските езера, със зимните пързалки и летните паркове, с оживените ресторанти и танци през цялата нощ, със Сашините родители, умни и добри хора, които чакат, все пак чакат я със Сашиното детенце в нея, където живеят още чичо Миша с жена му, майка й и баща й някъде са се скрили и спасили, Москва, от която са й останали само черните картинки в изгорелия телефон, Москва, към която Мишел вчера възнамеряваше да тръгне и до която би могла да се добере само след седмица не бива да я изгуби, не бива да я превръщат в това!
— Не!
Мишел отблъсква от себе си намазаните със смазка консерви с варено месо — точно такива, каквито й беше подарил Саша. Изритва ги като гадни влечуги така, сякаш смазката разяжда.
„Не искаме да ви навредим. Просто трябва да минем оттук!“
— Дядо! Саша! Не! Да не сте посмели!
Но той, изгубил търпение, започва да я мъкне към заставата.