Филип Зимбардо
Ефектът „Луцифер“ (105) (Разбиране как добрите хора стават зли)

Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
The Lucifer Effect: Understanding How Good People Turn Evil, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Научнопопулярен текст
Жанр
Характеристика
Оценка
4 (× 1 глас)

Информация

Сканиране
Еми (2019)
Разпознаване, корекция и форматиране
Стаси 5 (2020)

Издание:

Автор: Филип Зимбардо

Заглавие: Ефектът „Луцифер“

Преводач: Людмила Андреева

Година на превод: 2017

Език, от който е преведено: английски

Издание: първо

Издател: Изток-Запад

Град на издателя: София

Година на издаване: 2017

Тип: документалистика

Националност: американска

Печатница: Изток-Запад

Излязла от печат: 20.04.2017

Коректор: Ива Вранчева

ISBN: 978-619-01-0028-7

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/10761

История

  1. — Добавяне

Последното преброяване в петък

За пръв път от една седмица на затворниците е позволено да спят почти шест часа без прекъсване. Натрупаният дефицит в съня трябва да е огромен. Трудно е да се определят ефектите върху тяхното настроение и мисленето им, които са причинени от нарушаването на съня им толкова често всяка нощ. Вероятно са значителни. Емоционалната криза на някои от предсрочно освободените затворници може би е била утежнена от нарушаването на съня им.

Броенето в 7:05 ч продължава само 10 минути. Сега се викат номерата и се спазват други безобидни ритуали. Сервира се добра, гореща закуска на последните петима оцелели. Както може да се очаква, Клей-416 отказва да се храни, макар че другите затворници внимателно го насърчават да го направи.

Независимо от моите инструкции да не юркат затворниците, надзирателите полудяват от продължаващото неподчинение на Клей. „Всеки да ляга за 50 лицеви опори, ако 416 не си изяде закуската.“ Клей-416 не трепва, а просто зяпа чинията с храната. Ванди и Серос се опитват да го хранят насила, тъпчейки храна в устата му, която той плюе. Те включват 5704 и 2093, за да им помагат, но безрезултатно. Клей-416 е вкаран обратно в килията си и е принуден да „прави любов“ с надениците си от предната вечер. Серос му нарежда да ги милва, да ги прегръща и след това да ги целува. Клей-416 прави всичко това. Същевременно остава верен на думата си да не се храни.

Надзирателят Ванди е разстроен от неподчинението на 416, а също и злонамереността на приятеля си. В ретроспективния си дневник Ванди е написал: „Когато 416 отказа да се храни, отново бях разгневен, тъй като нямаше начин да му се натика храната в гърлото, макар че позволихме на някои други затворници да опитат. Андре [Серос] накара затворника да прегръща, целува и милва еднодневните наденици; накара го да спи с тях. Мисля, че това беше ненужно. Аз никога, абсолютно никога нямаше да накарам затворника да направи това“.[1] Какво има да каже надзирателят Серос за собственото си поведение? В неговия ретроспективен дневник е отбелязано: „Реших да го нахраня насила, но той не искаше да яде. Храната беше по лицето му. Не вярвах, че аз съм този, който прави това. Мразех се за това, че го карах насила да яде. Мразех го, че не яде. Мразех такова човешко поведение“.[2]

Дневната смяна дойде в 10 ч, както обикновено. Казах на водещия надзирател Арнет да са меки и лежерни в светлината на предстоящото посещение на адвоката. В неговия дневен доклад за инцидентите се посочва, че Клей-416 е претърпял някои странни промени независимо от неговата дзен медитация и по-раншното видимо спокойствие. В доклада на Арнет се отбелязва:

Затворник 416 е много нервен. Подскочи, когато свалих книжната торба от главата му за отиването до тоалетната. Трябваше да го дърпам, когато го водех до и от тоалетната, макар да му казах, че няма да го блъскам в нищо [което надзирателите често правеха на затворниците от проклетия]. Той беше много нервен за това, че е наказван. Държах неговите наденици, когато той беше в тоалетната. Той се опита да ме накара да му върна надениците, тъй като друг надзирател му наредил винаги да бъдат с него.[3]

Бележки

[1] Ретроспективен дневник на надзирателя.

[2] Серос беше 18-годишен първокурсник, който мислеше да става социален работник.

[3] Доклад на надзирателя за инцидент.