Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Година
- 1955 (Пълни авторски права)
- Форма
- Роман
- Жанр
- Характеристика
- Оценка
- 4,3 (× 10 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
Издание:
Иван Хаджимарчев. Овчарчето Калитко
Редактор: Лиляна Илиева
Художник: Юри Минчев
Худ. редактор: Васил Йончев
Техн. редактор: Димитър Захариев, Ан. Златанова
Коректори: Маргарита Деспотова
Дадена за печат на 26.V.1955 г.
Печатни коли 32 1/0
Авторски коли 50
Формат 58/84 1/16
Тираж 10 000
Поръчка № 54(396)
Цена 1955г. — 13,50 лв.
Държ. полиграфически комбинат Димитър Благоев
Народна култура — София, 1955 ул. Гр. Игнатиев 2-а
История
- — Добавяне
В очакване
Убийството край Пухлевата градина отново дигна на крак войска и полиция. А новината за слизането на овчарчето забърка главите на всички и ги накара да мислят, че смъртта на старшията е негово дело. А щом едно четиринадесетгодишно момче безстрашно слиза в населени места, то е решено на всичко — говореха някои. Властта се почувствува внезапно объркана.
Задържаха Късичката Кула. Но — чудно! — този път не посмяха да я измъчват: сами не знаеха кому бе редът утре, ако посегнат да бият майката на неуловимото партизанче. Стражарите се пазеха.
Писарят тръгна да я попита от какво се нуждае. Може би искаше да яде като сина си? Но когато проникна в мрака под сцената, за миг пред погледа му се изпречи забавно зрелище: Кула ситно-ситно тропаше по пръстта, развяваше ръка над главата си, сякаш водеше хоро, и ехидно подпяваше:
— Хванете го, де! Хванете го! Стиска ли ви?
— Луда! — произнесе гласно писарят и бързо се махна. Кула изведнъж заблъска затворената врата. Из подземието се понесе безумен крясък:
— Сегинка е твоя ред, писаре! Обичка да ти е!…
Чудно отде бе научила тази жена, че отрядът е вече наблизо и се готви да излезе отново срещу преследвачите. Несъмнено другоселци й бяха предали тайната, която само писарят знаеше.
Между това из гората плъзнаха ловните. Загърмяха с шеметна бързина камионетките. Техните свирки зловещо цепеха тишината. Отекваха дълбоко в гората, долитаха до Сухата пещера и изпълваха с леден страх и горчиво недоумение сърцето на ранената партизанка…
Нощта превали, а малкият още се бавеше. Горица се безпокоеше. Той бе хитър и досетлив, но при неговите внезапни пориви на неустрашимост и сред отчаянието от глада всеки миг можеше да постъпи лекомислено и да попадне в клопката. Девойката изпитваше страшно разкаяние, задето го бе оставила да тръгне сам. И се надяваше само на някакво чудо, за да види отново малкия си другар.
Утринният здрач се дигаше и на негово място настъпваше светло утро. Дроздовете пееха, кълвачите клопаха по тополовите стволи, катеричките се мятаха по клончетата и пак оная позната песнопойка тайнствено подвикваше в горската тишина:
— Сто-ю, сто-ю, сто-ю! Цък-цък-цък-цък-цък!
Горица всеки миг бе разтърсвана от все по-болезнено нетърпение и не я свърташе на едно място. На много пъти тя пълзеше между корените на храсти и дървета и отправяше тревожен поглед навред из дълбоката гора. Стигна дори до тополата, върху кората на която забеляза и прочете двете надраскани имена: „Гор“ — „Спар“ и тъжно се усмихна…
— Хлапенце, хлапенце! Дали си още живичко? — промълви тя с неизразима скръб на сърцето, като пълзеше обратно към пещерата.
Измина утрото и настъпи обед, а той не се вестяваше. Ранената го смяташе вече за загубен. Непосилна скръб, стегна душата й като в стоманен пръстен. Тя не помръдваше и напълно разбита и неподвижна, лежеше под храстите.
А гората тоя ден ставаше опасна. Нейде зад Мариина поляна пропукваха самотни гърмежи. И сърцето на ранената се обливаше в кръв, като мислеше само за съдбата на момчето. Надвечер, като изгуби всяка надежда, тя не издържа неизвестността: падна по очи, даде воля на мъката си и се задави от продължителен, горчив плач:
— Върни се, Калитко! Върни се, братчето ми! — тихо занарежда девойката.
Мракът, студен и враждебен, отново обгърна усоята от всички страни. На Горица се струваше, че всичко наоколо леденее: планините бяха студени, камъните студени, храстите студени, звездите студени, просвяткащите светулки студени, цвърченето на птичките в гнездата също бе студено и отблъскващо.
— Върни се, братчето ми! Върни се!…
Но Калитко не се връщаше. Той бе загинал може би или умрял по пътя от глад.
Девойката се прибра в пещерата и свита на топка, притвори очи и пак зачака.