Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Година
- 1955 (Пълни авторски права)
- Форма
- Роман
- Жанр
- Характеристика
- Оценка
- 4,3 (× 10 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
Издание:
Иван Хаджимарчев. Овчарчето Калитко
Редактор: Лиляна Илиева
Художник: Юри Минчев
Худ. редактор: Васил Йончев
Техн. редактор: Димитър Захариев, Ан. Златанова
Коректори: Маргарита Деспотова
Дадена за печат на 26.V.1955 г.
Печатни коли 32 1/0
Авторски коли 50
Формат 58/84 1/16
Тираж 10 000
Поръчка № 54(396)
Цена 1955г. — 13,50 лв.
Държ. полиграфически комбинат Димитър Благоев
Народна култура — София, 1955 ул. Гр. Игнатиев 2-а
История
- — Добавяне
Барабаните гърмят
Настъпи голям и светъл празник за народа от колиби, села и градове. Тържествено гърмяха барабани и весела музика заливаше улици и площади.
Ягодовчани напускаха фабрики, работилници, полета и домове и с букети в ръце се изливаха навън, да посрещнат партизаните. Военните камионетки зафучаха, отивайки да докарат оцелелите борци на съпротивата. Къщите бяха обкичени с червени знамена, зеленина и цветя. Върху лицето на всеки играеше радостна усмивка.
Радиото предаде, че старата власт е свалена най-сетне и на нейно място беше застанало правителството на народа. Лимонов изтърча в мазето на прогимназията и веднага освободи всички арестувани. След това, заедно с освободените, той арестува всички офицери. Войниците също му помогнаха. Само шофьорът Стаменко оказа съпротива, но подпоручикът бързо го застреля.
Комендантът и черничкият пристав се бяха укрили. Но за подполковника Лимонов никак не се безпокоеше: знаеше, че старият офицер, неповратлив от тлъстина, нямаше къде да избяга…
Междувременно той пусна патрулни двойки из трите села. Една картечница също бе поставена на балкона на читалището в Ягодово. Това бяха предохранителни мерки срещу всички ония тъмни сили, които можеха да се опитат да помрачат тържеството на народа.
Редом с тия грижи подпоручикът току се подсмиваше. Причината за тоя смях бе известна само на него: тая заран той на два пъти вече получаваше известие от подполковника, който го молеше да отиде при него и му даде съвета си какво да прави. Но Лимонов не бързаше. Той знаеше, че най-добрият съвет за човека-звяр щеше да дойде от страна на писаря…
Откъм Велево профуча мотоциклет и спря на площада пред Пухлевата кръчма в Ягодово. Първият партизанин слизаше от планината, придружен отзад на седлото от млад четник. Гърдите и на двамата бяха окичени с червени ленти.
Лимонов се затърча при спрелия мотоциклет и козирува:
— Всичко е мирно и спокойно, другарю командир! Офицерите са арестувани…
— Подполковникът?… — кротичко попита по-старият партизанин, като свали фуражка и изтри потното си чело.
— Хотел „Веселин“… трети етаж… — повторно козирува подпоручикът.
Моторът загърмя. Пътниците полетяха към Маслово.
— Дано не е избягал.
— Не вярвам да е имал тоя кураж.
Щом масловчани угадиха пристигането на първите партизани, изведнъж се струпаха около тях и с викрве и ура искаха да дигнат на ръце скъпите гости. Но мотоциклетистът даде някакво нареждане на другаря си. Младият, стиснал здраво шмайзера си, накара тълпата да се отдръпне и да направи широк полукръг пред сградата на хотела.
Пътниците, придружени от хотелиера, бързо, намериха търсената врата и единият натисна бравата. Беше заключено. В това време отвътре се обади спотаен и изплашен глас:
— Лимонов, ти ли си?
Плющяха победни знамена и музика и барабани оглушаваха улици, площади и цялата природа. Народът от колиби, села и градове нестихнало тържествуваше.
Само една майка, с тиха и кротка скръб в очите, седеше пред чичо Калитиновата къща. Тя тихичко гледаше по двете страни на улицата и чакаше: ще се зададе ли нейният сокол, нейното пиле…
Няколко дни след това бяха издирени и двата трупа — на Горица и Калитко. Червенокосия и група другари ги положиха в ковчези и ги откараха с камионетка към долината на Марица. Сега двамата юноши-партизани лежат един до друг под братската могила.