Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Calotte et calotins, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Разни
Жанр
  • Няма
Характеристика
  • Няма
Оценка
5,3 (× 9 гласа)

Информация

Сканиране, разпознаване и корекция
filthy (2012 г.)

Издание:

Лео Таксил. Свещеният вертеп

Второ издание

Преводач: Борис Мисирков

Редактор: Димитър Попиванов

Художник: Петър Добрев

Художествен редактор: Пенчо Мутафчиев

Технически редактори: Станка Милчева и Васил Ставрев

Коректор: Ани Байкушева

Дадена за набор: м. ноември 1980 г.

Подписана за печат: м. април 1981 г.

Излязла от печат: м. май 1981 г.

Печатни коли: 34,50

Издателски коли: 31,72

Формат: 60/84/16

Издателство на Отечествения Фронт — София, 1981 г.

ДП „Тодор Димитров“ — София, 1981 г.

История

  1. — Добавяне

Постижения на християнството

Нека читателят ми прости едно малко отклонение.

При всеки удобен случай клерикалите твърдят, че християнството било спомогнало за развитието на човечеството. Това твърдение противоречи на истината и се оборва много лесно.

Много векове преди да бъде изобретена тази религия, хората непрекъснато трупали нови знания. Развитието на науката напредвало с бързи крачки. Девет века след възникването на християнството човечеството потънало в мрака на невежеството, суеверието и варварството.

След смъртта на Бенедикт IV[1], сто двадесет и първия папа, приемник на Йоан IX, кралят на Англия Едгар[2] пише:

В Рим може да се видят само оргии, разврат, чревоугодие и блудство. Домовете на свещениците са се превърнали в домовете на позора, в свърталища на блудници и содомити. Там денонощно се танцува и свири. Песните, прославящи Бакхус[3], сладострастните танци и оргиите на Месалина[4] са заменили за тях литургиите и молитвите.

Корупцията на свещениците бързо обхванала всички слоеве на обществото; народът изнемогвал от бедност, докато църковните йерарси все повече затъвали в оргии и виждали пред себе си една-едничка цел — облагите.

Свети Йоан Хризостом[5] казва: „Цялото зло на този свят идва от олтара.“ Ще прибавим тук и думите на свети Йероним: „Никъде няма такива скотове, фарисеи[6] и отровители на народа, както сред свещениците и кралете.“

Бележки

[1] Бенедикт IV — папа (900–903 г.).

[2] Едгар — английски крал (959–975 г.).

[3] Бакхус — гр., Вакх, Дионисий — древноримски бог на растителността, покровител на лозарството и винарството. Празниците в негова чест се ознаменували с неописуем разврат (вакханалии).

[4] Месалина — съпруга на римския император Клавдий (41–54 г.), която била прочута с развратността си. Името й е станало символ на безсрамие и разпуснатост.

[5] Св. Йоан Хризостом — Йоан Златоуст (347–407 г.), константинополски патриарх, отец на църквата, бележит проповедник и богослов. Бичувал пороците на духовенството, жестоко преследвал еретиците, приканвал към аскетизъм и отказване от земните удоволствия.

[6] Фарисеи — представители на една древноеврейска религиозно-политическа секта, които обръщали много голямо внимание на външните прояви на благочестието. Станали са синоним на неискреността и лицемерието.