Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Calotte et calotins, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Разни
Жанр
  • Няма
Характеристика
  • Няма
Оценка
5,3 (× 9 гласа)

Информация

Сканиране, разпознаване и корекция
filthy (2012 г.)

Издание:

Лео Таксил. Свещеният вертеп

Второ издание

Преводач: Борис Мисирков

Редактор: Димитър Попиванов

Художник: Петър Добрев

Художествен редактор: Пенчо Мутафчиев

Технически редактори: Станка Милчева и Васил Ставрев

Коректор: Ани Байкушева

Дадена за набор: м. ноември 1980 г.

Подписана за печат: м. април 1981 г.

Излязла от печат: м. май 1981 г.

Печатни коли: 34,50

Издателски коли: 31,72

Формат: 60/84/16

Издателство на Отечествения Фронт — София, 1981 г.

ДП „Тодор Димитров“ — София, 1981 г.

История

  1. — Добавяне

Производство на реликви на едро и дребно

Окуражен от първия успех, папата разбрал, че лековерието е непресъхващ извор на богатството и че би било най-малкото глупаво да не го използва.

„Той се залови — казва един древен автор — да фабрикува светии, за да продава техните останки, и тази търговия му донесе огромни приходи.“

Първосвещеникът би трябвало да отвори дюкянче с фирма:

Светци за експорт
Търговия на едро и дребно

Близо е до ума, че той е имал доста последователи. Работата била организирана с размах. Огромните печалби привлекли алчните монаси и скоро повечето манастири се превърнали във фабрики за реликви.

Във всеки случай тия дюкянчета никога не страдали от ограничен асортимент. Продавачите лесно задоволявали всички вкусове. Каквото и да пожелаел потребителят — зъб от света Бригита[1], нокът от свети Павел[2], кост от който и да било апостол или мъченик — всичко се намирало. Въпросът се свеждал само до цената.

Повторило се чудото с хлябовете, само че сега то се превърнало в чудо с реликви — хлябът бил заменен с трупове. Животворният божи кръст също бил търсена стока. Ако се съберат всички стърготини от този кръст, раздадени на вярващите като спомен за смъртните мъки на Исус, с тях би могло да се отоплят и в най-суровата зима доста домове.

Църквата усърдно се занимавала с тоя толкова изгоден гешефт в продължение на много векове. По-късно ще се опрем на това още по-подробно. Сега ни се иска само да подчертаем, че именно Пасхалий I е основал този клон на църковната индустрия. Именно по негово време монасите пуснали в продажба някои части от тялото — не е много удобно да ги уточняваме! — на свети Йосиф[3], на Йоан Кръстител[4], и дева Мария. Остатъкът от обрязването на Исус Христос се появил по-късно, по времето на Людовик Свети[5]; това съмнително късче кожа било купено от Анжуйския херцог, брат на краля, и изложено в една черква за поклонение.

Бележки

[1] Св. Бригита — покровителката на Ирландия (IV в.). След като станала монахиня, до края на живота си не излязла от килията. Една от най-почитаните светици в Англия и Ирландия.

[2] Св. Павел — един от първите проповедници на християнството (I в.), на него се приписват 14 послания, влезли в Новия завет.

[3] Св. Йосиф — според евангелието мъж на Мария, майката на Христос.

[4] Йоан Кръстител (или Предтеча) — според евангелието пророкът, който предсказал появата на Христос и кръстил мнозина евреи, включително и самия Исус.

[5] Людовик IX Свети — френски крал (1226–1270 г.).