Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Calotte et calotins, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Разни
Жанр
  • Няма
Характеристика
  • Няма
Оценка
5,3 (× 9 гласа)

Информация

Сканиране, разпознаване и корекция
filthy (2012 г.)

Издание:

Лео Таксил. Свещеният вертеп

Второ издание

Преводач: Борис Мисирков

Редактор: Димитър Попиванов

Художник: Петър Добрев

Художествен редактор: Пенчо Мутафчиев

Технически редактори: Станка Милчева и Васил Ставрев

Коректор: Ани Байкушева

Дадена за набор: м. ноември 1980 г.

Подписана за печат: м. април 1981 г.

Излязла от печат: м. май 1981 г.

Печатни коли: 34,50

Издателски коли: 31,72

Формат: 60/84/16

Издателство на Отечествения Фронт — София, 1981 г.

ДП „Тодор Димитров“ — София, 1981 г.

История

  1. — Добавяне

Йезуитите в действие

Междувременно наближила датата на всемирния юбилей. Григорий го очаквал с нетърпение, защото се надявал да попълни опразнената папска хазна.

Както и предишните години, в Рим отвсякъде се стичали благочестиви глупци, за да оставят богати дарове в краката на наместника на Исус Христос. С това злато папата успял да събере банда наемни убийци и отново да призове християните на свещена война.

Но докато Григорий стабилизирал финансовото си положение, Хенрих III изпитвал сериозни затруднения. Той искал да въведе нови данъци, а това предизвикало извънредно силно брожение сред парижани.

„Светата лига“[1] надигнала глава; нейните членове подстрекавали народа да въстане, като разобличавали краля, чието блудство прехвърлило всяка граница. Те го наричали узурпатор и настоявали да предаде властта на истинския наследник на Карл Велики Хенрих Гиз[2], водача на Лигата. Йезуитите от всички амвони приканвали вярващите да се присъединят към Лигата.

Чувствайки безсилието си, Хенрих III свикал Генералните щати; депутатите, които се намирали под влияние на йезуитите, се обявили за поход против калвинистите. Наглед войната била неизбежна. Но кралят не разполагал с най-важното — с презрения метал. Дръзките предизвикателства на Гиз и омразата на Лигата го принудили да сключи споразумение с реформаторите[3]. Кралят им дал свобода на вероизповедание, върнал им отнетите земи и привилегии и възстановил доброто име на онези, които станали жертва през Вартоломеевата нощ. На всичко отгоре кралят се съгласил да отмени безбрачието на свещениците.

„Едиктът — по думите на един историк — би могъл да донесе благоденствие на страната, но никой не вярвал в искреността на измамните обещания на Хенрих III. А папата и Гиз имали интерес да разпалят във Франция кървава гражданска война. За тази цел папата незабавно изпратил на помощ на Лигата един от най-ловките дипломати на онова време — йезуита Хенрих Сомие, който умело въздействал на умовете и предизвиквал бунтове и размирици. От своя страна Хенрих Гиз вербувал привърженици; като раздавал щедро пари, той събрал армия, превърнал двореца си в арсенал и открито приканвал към събаряне на династията Валоа[4].

Кралят решил, че дните му са преброени, удвоил числеността на гарнизона, който охранявал Лувър[5], и на свой ред създал армия от гвардейци и наемници-швейцарци за защита на краля и религията.“

Бележки

[1] „Светата лига“ — Католическата лига, основана през 1576 г.

[2] Хенрих I Гиз — херцог на Лотарингия (1550–1588 г.), ръководител на католиците във Франция, организатор на Католическата лига.

[3] Подразбира се Бержеракският едикт от 1577 г. Той възстановил нарушените от Хенрих III условия на договора от 1575 г., според който на хугенотите се предоставяли свобода на вероизповеданието и някои политически права.

[4] Валоа — френска кралска династия, управлявала от 1328 г. до 1589 г.

[5] Лувър — старинен дворец на френските крале, създаден през XIII в. След революцията от 1789–1794 г. бил превърнат в световноизвестен музей на живописта и скулптурата.