Метаданни
Данни
- Серия
- Седмата заповед (1)
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- The Seventh Commandment, 2017 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- Коста Сивов, 2018 (Пълни авторски права)
- Форма
- Роман
- Жанр
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 4 (× 2 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, корекция и форматиране
- Еми (2022 г.)
Издание:
Автор: Том Фокс
Заглавие: Седмата заповед
Преводач: Коста Сивов
Година на превод: 2018
Език, от който е преведено: английски (не е указано)
Издание: първо
Издател: Издателство Ибис
Град на издателя: София
Година на издаване: 2018
Тип: роман (не е указано)
Националност: английска
Печатница: „Ибис“
Излязла от печат: 22.05.2018
Редактор: Любка Йосифова
Технически редактор: Симеон Айтов
Коректор: Жана Ганчева
ISBN: 978-619-157-224-3
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/14175
История
- — Добавяне
69
Щабът на Швейцарската гвардия Ватиканът
Нахлуването в дома на Ридолфо Пасерини не донесе никаква нова информация на Ханс Хайнрих. Майорът беше сигурен, че ще успее да го завари в дома му — или поне че ще намери някакви знаци от пребиваването му — но уви. Първата им сериозна следа се оказа безполезна.
Препятствията никога не бяха причина за отказване. Хайнрих беше научил това съвсем рано в Гвардията и оттогава следваше този принцип.
През изминалите няколко часа разследващите от екипа му се занимаваха с „нетуъркинг“. Така наричаха процеса, при който търсеха всичко, свързано със заподозрените — приятели, хора, на които се бяха обаждали, места, на които обичаха да ходят — въобще всичко, до което можеха да се докопат, да научат или да хакнат.
Ридолфо не си беше у дома, за да бъде заловен и разпитан, но това не означаваше, че не могат да научат нищо за него.
— Ние не сме точно АНС — каза един от мъжете в екипа на Хайнрих, когато майорът се надвеси над него, — но разполагаме с няколко трика в ръкава си.
На екрана пред тях, както и на множеството други монитори, разположени наоколо, се обработваше информация. Адресът на Пасерини беше свързан с телефонни разпечатки, които от своя страна носеха допълнителна информация — мобилни и финансови справки, пътнически документи и друга лична информация.
А и не само лична, но и междуличностна.
Имейлът на Ридолфо Пасерини говореше за отношения с мъж на име Андре Дюре, които продължаваха години наред. Явно двамата се познаваха отдавна и кореспонденцията помежду им показваше, че наистина са много близки приятели. Имейлите на Андре често бяха емоционални, а отговорите на Пасерини, макар и не толкова емоционални, подсказваха за голяма близост. Комуникацията им беше зачестила през последните осемнадесет месеца.
Кой беше този Андре Дюре?
Мъжът беше щателно проучен, както беше проучен и Ридолфо, и съвсем скоро беше свързан с човек, който в очите на Хайнрих беше от съвсем различен калибър. Бащата на Андре. Емил Дюре.
Досието, което започнаха да му съставят, беше обезпокоително още от самото начало. Първата причина за това: Дюре беше работил за Ватикана и по-точно в Тайния архив, но беше уволнен преди четири години заради „етични и професионални нарушения“.
Втората причина: колкото повече информация се появяваше на монитора, толкова повече Хайнрих започваше да се притеснява. Всичките му инстинкти крещяха, че е открил правилния човек. Мъжът, който стоеше в сърцето на всичко това.
— Искам да изнамерите всичко за Емил Дюре — съобщи на цялата зала той. — Съсредоточете се върху него. Искам информация за престоя му в Архива и с какво се занимава от тогава насетне. Потърсете помощ от полицията. Накарайте ги да проследят онова, което не можете сами. Намерете ми всичко — завърши с непреклонен глас Хайнрих, след което отиде до офиса си и вдигна телефона.
Кардинал Джото Форте отговори на второто позвъняване. Майорът го запозна с новините.
— Помните ли този човек, Ваше Преосвещенство? Някога имали ли сте работа с него?
— Само по време на уволнението му — отвърна Форте. — Работата му в Архива нямаше нищо общо с мен, но уволнението от официален ватикански пост винаги се разглежда от курията.
— Какъв човек е той? — попита Хайнрих. — Наясно съм с официалната информация за него, но трябва да знам с какъв характер си имаме работа. Религиозен фанатик? Само фанатик?
— Ако не ме лъже паметта, мисля, че беше точно обратното — отвърна кардинал Форте. — Когато се изправи пред нас на изслушването, ми се стори, че е човек, който не вярва в нищо.
Хайнрих се опита да осмисли какво означаваше това.
— Ако той е вашият човек, майоре — продължи Форте, — то целта му не е могъществото на Църквата или нещо подобно. Целта му е коренно различна.