Метаданни
Данни
- Серия
- Балкани (2)
- Включено в книгата
- Година
- ???? (Пълни авторски права)
- Форма
- Роман
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 5,8 (× 10 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
Издание:
Автор: Яна Язова
Заглавие: Бенковски
Издание: второ
Издател: Изток-Запад
Град на издателя: София
Година на издаване: 2003
Тип: роман
Националност: българска
Печатница: Изток-Запад
Излязла от печат: април 2003 г.
Коректор: Людмила Петрова
ISBN: 954-8945-37-1
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/12284
История
- — Добавяне
18. Фишеците
Рангел презглава се вмъкна през задната врата на сапунджийницата. В същия миг битката започна отвътре и отвън. Гърмежите и силният барутен дим изведнъж нахлуха през всички отвори в полутъмното и преобразено до неузнаваемост помещение. Плющенето по стените и нападателните ревове бяха заместили страшното и глухо „Аллах!… Аллах!…“.
В някогашната сапунджийница, като в мрачен хамбар, имаше съборени стени, врати, греди, купища, които той не знаеше, че са барикади, а край стените — обърканите етажерки, върху които Разанови хранеха своите буби, захлупени с маси, които не мислеше да са окопи. Зад преобърнати казани имаше мъже, приклекнали на колена, свили гърбове, снишили глави; имаше очи, които гледаха през пролуки; цеви на пушки, които бяха въврени в дупки; и всичко това страшно, непознаваемо, невероятно, бе размесено с димовете и барута, с пищенето и святкането на куршумите.
Рангел тозчас се промъкна на четири крака под една маса. От своята дупка той не можеше да види вече нищо друго освен приклекналия мъж зад обърнатия с краката нагоре тенекиен тезгях при прозореца. Той беше Петър Бонев. Рангел го бе виждал само в училище, весел и разговорлив между децата. Тук едва можеше да го познае. Пушекът зацапваше лицето му и под калпака със златния лъв на чело то се стори на Рангела черно, мрачно и злощастно.
— Кой е тоя, дето разиграва шарения? — запита в пукотевицата глас, който му се стори познат.
— Адил ага — отвърна Петър Бонев, като изпразни пушката си.
— А другият?…
— Исмаил ага… брат му.
— Ами Ахмед ага? Ами Тъмръшлията? Няма ли да се види отнякъде? Колко искам да му светна един куршум право в дебелия врат!… — отново се обади познатият глас.
Той е генерал, той си стои на Власевица — отвърна Петър Бонев, като цял залегна върху съборените под прозореца камъни.
Сърцето на Рангела беше тъй усилено, че всеки удар той не броеше с мигновение, а с часове.
Гърмежите и заканите, които идеха на турски отвън, гърмежите и мълчанието вътре, свиренето на куршумите през отворените дупки и прозорци и тракането им по стените, събарянето на откъртени тухли и мазилка върху масата, която си бе избрал за прикритие, кратките команди на Петър Бонев, издавани полугласно към невидими борци, които той не можеше да разбере: „Дясно от червения!… Кочо, разпръсни петорката!… Внимание на чешмата!… Към десния фланг, огън!“… — всичко това се изнизваше пред него върху една километрична лента.
Когато гърмежите най-сетне се прекратиха и виковете след много дълго време, както нему се стори, се разпиляха по всички посоки и улици на селището, откъдето бяха дошли, избитите и останали върху мегдана трупове на най-яростно връхлитащите башибозуци, които се преброиха отвътре на двадесет, не бяха знакове за военна победа и тържествуване, а знакове за отдих. Страшната битка засега бе свършила.
Едва когато изпълзя изпод масата и се изправи да се огледа в разредения дим на барикадата, той видя, че въстаникът, който стоеше изправен до Петър Бонев и намяташе пушката си на рамо, беше баща му.
— Я гледай ти!… — каза той, като го съгледа пред себе си, сякаш не знаеше, че е бил тук и треперил през цялото време под масата. — Къде се губиш?…
Светлата кожа на лицето му бе опърлена като тая на Петър Бонев. Яката на куртката му бе разкъсана на шията, а на лявата му ръка имаше кървава дупка.
Рангел хвана тая ръка разтреперан и пръстите му се накървавиха. — Тате — извика той, като се готвеше да зареве с глас, както правеше, когато беше малък и се спънеше в някой камък на двора, разбиеше носа си и видеше кръв. — Хайде да си идем в черковата!… Да си вървим при мама!…
Спас Гинов държеше в здравата си ръка чантата — голяма, кожена, тежка, цяла издута и натъпкана с фишеци, от която никога не се разделяше и винаги носеше със себе си.
— Не те ли е срам? — каза той. — Я вземи да ми носиш фишеците!