Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Година
(Пълни авторски права)
Форма
Роман
Жанр
Характеристика
Оценка
4,3 (× 10 гласа)

Информация

Сканиране
Диан Жон (2011)
Разпознаване и корекция
VeGan (2015)

Издание:

Иван Хаджимарчев. Овчарчето Калитко

Редактор: Лиляна Илиева

Художник: Юри Минчев

Худ. редактор: Васил Йончев

Техн. редактор: Димитър Захариев, Ан. Златанова

Коректори: Маргарита Деспотова

 

Дадена за печат на 26.V.1955 г.

Печатни коли 32 1/0

Авторски коли 50

Формат 58/84 1/16

Тираж 10 000

Поръчка № 54(396)

Цена 1955г. — 13,50 лв.

Държ. полиграфически комбинат Димитър Благоев

Народна култура — София, 1955 ул. Гр. Игнатиев 2-а

История

  1. — Добавяне

Дядо Айдамусеневидеше

Старият седемдесетгодишен говедар, дядото на Мигача, също не изкара говедата на паша. Те трябваше да останат „до второ разпореждане“ из селските обори. Властта се боеше, че партизаните, в случай на нужда, могат да прибягнат до селските крави и телици. Всичко се пресмяташе, щото партизаните да останат без храна и да измрат от глад.

Старецът потъмня от скръб, задето го лишаваха от свободата му; спря край реката под трите явора, дето някога бе се установила работилницата-автомобил, разпъна своята парцалива шатричка и легна на голата земя. Зиме той спеше из разни обори и напуснати фабрични пристройки, а лете — под своята олисяла черга, на открито. Сивото му магаренце пасеше край храстите до самия бряг и дядо Радуил често се разправяше с него.

— Таласъмчо, ай да му се не видеше! Момчето ми избяга, и туй то!

Самодоволна усмивка откриваше все още здравите му зъби между побелелите, безкръвни устни.

— Тъй, Таласъмчо. Но кой го прати при момчетата в гората? Кой?

Таласъмчо бавно прищипваше сочната трева и философски мълчеше.

— Аз, Таласъмчо, аз!… — тупна се старецът с костеливи пръсти и пак се ухили.

Сетне говедарят започна дълго и безразсъдно да се смее. Смееше се като луд, за да прогони мъката, легнала на гърдите му. Цели петдесет години не бе се заседявал дълго в селото, бягаше далеч от хората. „Селото ми пие акъла и парата“ — казваше той и отбягваше всяка дружба.

Овчарчетата бързо го подушиха и дойдоха при яворите.

— Дядо Радуилчо, внука ти избяга, а?

— Ай да му се не видеше! — Старецът поклати побеляла глава и задърпа редките си мустаци, които висяха над устата му като гребен от овнешки рог.

— Ама сгащат ли го, спукана му е работата!

— Ай да му се не видеше!

Старецът почти не проговаряше друго освен това вечно и неизменно „ай да му се не видеше“. Усамотен половин век в дебрите на планината, той сякаш бе забравил човешкия език; може би дори му беше станал излишен: нали не приказваше другиму освен на своите бици, крави и телици?

Родеше ли се теленце, той казваше: „Ай да му се не видеше!“ Смок ли се увиеше около краката на крава и смучеше топлото мляко от вимето на подплашеното животно, преди да претрепе влечугото с тоягата си, пак повтаряше: „Ай да му се не видеше!“ Оставаше ли гладен, той поръчваше на внука си: „Донеси ми хляб и пахарче извара, ай да му се не видеше!“

Затуй децата на горяните на шега го бяха кръстили „дядо Айдамусеневидеше“.

Но когато офицерът го разпитваше в общината, той открито заприказва:

— За Радуилча ли, кайш? Воля му — избягал. Де ще го спреш? Всички млади бягат, избяга и моя Радуилчо. Галиба не го е сторил от добро, види се. Де ще разбереш, ай да му се не видеше!…

Като се повъртяха малко около него, овчарчетата, безработни сега, притичаха към брега. Запретнаха крачоли и нагазиха до колене в реката. Взеха да се гонят и плискат със студена вода.

Говедарят ги гледаше с безразличен поглед и чувствуваше дълбоко, че на гърдите му пада тежък камък. Всеки миг мъката му за гората ставаше по-мъчителна и нетърпима.

„Не мога изтрая и ще пукна до утрето, ако не ме пуснат с чердата“ — мислеше си той.

Тръгна към общината. Искаше да моли. Но като се сети за избягалия внук, подплашено се върна от сред път и се сви под шатричката си.